Frank Sinatra Kimdir? Amerika’nın Efsanevi Şarkıcısının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Frank Sinatra Kimdir? Amerika’lı müzik insanı Frank Sinatra hayatı, biyografisi, şarkıları, filmleri, müzik kariyeri hakkında bilgi.

Frank Sinatra; Amerikalı şarkıcı ve sinema oyuncusu (Hoboken, New Jersey, ABD, 12 Aralık 1915 – Los Angeles, California, 14 Mayıs 1998). Tam adı Francis Albert Sinatra idi. Frank Sinatra, uzun bir kariyeri ve oldukça halka açık bir kişisel yaşamıyla eğlence endüstrisinde en çok aranan sanatçılardan biri haline geldi; Genellikle 20. yüzyılın en büyük Amerikan pop müzik şarkıcısı olarak anılmaktadır.

Frank Sinatra’nın babası Martin yarı zamanlı bir meyhane sahibi ve boksördü ve herkesin “Dolly” olarak bilinen annesi Natalie, hem yerel siyasette hem de oğlunun hayatı ve kariyerinde baskın bir etkiydi. Bing Crosby’nin kayıtlarını dinleyen Sinatra, gençken popüler şarkıcılığı meslek olarak seçmek için ilham aldı. Hoboken Four gibi, 1935’te Major Bowes’in popüler radyo programı “Amateur Hour” da bir yetenek şovu kazanan yerel bir şarkı grubuna katıldı. Grup o yıl ülkeyi gezdi, ancak Sinatra ciddi müzik tutkusu olan tek üyeydi ve kısa süre sonra dağıldılar. Sonraki birkaç yıl boyunca, Sinatra yerel dans gruplarıyla ve uzaktan radyo yayınları için şarkı söyledi. 1939’da, New Jersey Englewood Cliffs’deki Rustic Cabin’de şarkı söylerken ve beklerken, bir trompetçi tarafından keşfedildi ve işe alındı. Yakın zamanda Benny Goodman Orkestrası’ndan kendi grubunu kurmak için ayrılan Harry James bu kişi idi.

Sinatra’nın James’in grubundaki altı aylık görev süresi, genç şarkıcıyla 10 ticari kayıtla sonuçlandı.

From the Bottom of My Heart“, “My Buddy” ve “Ciribiribin” gibi şarkılarda Sinatra’nın sıcacık baritonu ve sözlere olan duyarlılığı çok iyi ortaya çıkıyor. James-Sinatra taraflarının en iyi bilineni, 1939’da başarısızlıkla sonuçlanan “Ya hep ya hiç”, ancak her iki adam da yıldız olduktan sonra 1943’te yeniden yayınlandığında bir milyon satış. Sinatra’nın sektördeki müzisyenler arasındaki itibarı hızla arttı ve James, Aralık 1939’da grubun lideri Tommy Dorsey’den daha kârlı bir teklif aldığında Sinatra’yı kibarca serbest bıraktı. 83 ticari kayıt (böylece hayatta kalan birkaç hava kontrolü olarak) Sinatra’nın 1940’tan 1942’ye kadar Dorsey’in çetesiyle yaptığı ilk büyük eseridir.

Sinatra, Dorsey’in trombonundan büyük ölçüde etkilendi ve Dorsey’in kesintisiz ve kesintisiz melodik pasajlarını taklit etmek için nefes kontrolünü iyileştirmeye çalıştı. Sinatra da bu dönemde hem baladlarda hem de hızlı sayılarda ustalığını gösterdi ve Dorsey’in aranjörleri: Axel Stordahl, Paul Weston ve Sy Oliver, düzenlemelerini Sinatra’nın yeteneklerini vurgulamak için uyarladılar. Sık sık şarkıcı Connie Haines veya Dorsey’in vokal grubu The Pied Pipers (gelecekteki kayıt yıldızı Jo Stafford ile) ile birlikte Sinatra, “Bir Daha Asla Gülümsemeyeceğim”, “Seni Göreceğim”, “Olmadan bir şarkı “ve” Oh! Şimdi bana bak.”

Frank Sinatra

Kaynak: pixabay.com

1942’ye gelindiğinde, Sinatra’nın şöhreti Dorsey’yi gölgede bırakmıştı.

Snatra, birkaç büyük grup şarkıcısının kendi başına başarıya ulaştığı günlerde riskli bir macera olan solo bir kariyer için can atıyordu. Dorsey, grubunda bu kadar popüler bir sanatçıya sahip olmaktan zevk aldı ve Sinatra’nın bir yıl daha grupla kalmayı teklif etmesine rağmen, Sinatra ayrılma arzusunu ifade ettiğinde öfkelendi. Aylar süren acı müzakerelerin ardından Sinatra, 1942’nin sonlarında Dorsey organizasyonundan ayrıldı; haftalar içinde kültürel bir fenomendi. Neredeyse histeri, Sinatra’nın Ocak 1943’te New York Paramount Theatre’da ortaya çıkmasıyla alevlendi ve “bobby-soxers” olarak bilinen bu çığlık atan genç hayran kalabalıkları Rudolph Valentino’nun günlerinden beri görülmemişti. Şarkıcı kısa bir süre sonra “Frankieboy”, “Swoon Sultanı” ve daha popüler olarak “Ses” olarak adlandırıldı.

Advertisement

Amerikan Müzisyenler Federasyonu’nun belli başlı plak şirketlerine yönelik bir grevi, 1943-1944’ün çoğunda Sinatra’nın rekor üretimini düşürdü. Columbia Records için solo kayıt kariyeri, Kasım 1944’te, üç aylık bir dönemde düzinelerce tarafı kaydederek kaybedilen zamanı telafi ettiği zaman başladı. “If You Are But a Dream”,  “I fall in too easy”, “Nancy” gibi şarkılar ve o dönemdeki ana teması, “Put your dream of way” gibi şarkılar, hayranları tarafından “Columbia dönemi” (1943-1952) olarak bilinecek olan ilk kayıtlar ortaya çıktı. Bu yıllardaki ana aranjörü, 1942’nin sonlarında Dorsey’den sadece Sinatra ile çalışmak üzere ayrılan Axel Stordahl’dı. Stordahl’ın “You Go to My Head” (1945), “These Foolish Things” (1945) ve “That Old Feeling” (1947) gibi güzel kayıtlardaki yedek yaylı düzenlemeleri, Columbia’daki Sinatra yıllarının sesini tanımladı.

Sinatra’nın başarısı yaklaşık 1948 yılına kadar azalmadan devam etti.

Daha sonraki yıllarda, popülerliğindeki ani düşüşünün stil değiştirme ve müzikal olarak gelişme konusundaki isteksizliğinden kaynaklandığını tahmin etti. Ayrıca 1947-1948 boyunca çok sayıda olumsuz basın topladı. Bu sıralarda halk, organize suç figürleriyle arkadaşlıklarının raporlarını ilk kez okudu ve mafyanın önde gelen isimlerinden Lucky Luciano ve Joe Fischetti gibi Küba’da oynaşan Sinatra gazetelerinde hesaplar yayınlandı.

Ayrıca, Sinatra’nın dedikodu köşe yazarı Lee Mortimer’e saldırmıştır. Bunun sonucunda, Mortimer’ın Sinatra’yı gözden düşürmek için FBI ile işbirliği yaptığı ortaya çıktı.

Frank Sinatra

Kaynak: pixabay.com

Sebep ne olursa olsun, Sinatra beş yıllık bir mesleki düşüş ve kişisel depresyon dönemi başladı.

Yıllar boyunca günde 100 şarkıyı söyleme bedelini ödedi ve 1950’de ses tellerindeki kanamadan birkaç ay boyunca sesini tamamen kaybetti. 1951’de ilk karısı Nancy’den boşanması ve ardından aktris Ava Gardner’la olan fırtınalı evliliği itibarına daha fazla zarar verdi.

Ayrıca, Columbia Records’un o zamanki yeni başkanı Mitch Miller, Sinatra’yı sanatsal güvenilirliğini tehlikeye atan birkaç roman ve banal melodiyi kaydetmeye ikna etti. 1952’de, Columbia ile kayıt sözleşmesi sona erdi ve yenilenmedi, yetenek ajansı tarafından kovuldu, televizyon programı iptal edildi ve Sinatra bir hit olarak kabul edildi. İronik bir şekilde, Miller’in taleplerine rağmen, Sinatra’nın bu dönemdeki kayıtlarının birçoğu, “Mad About You”, “Birth of the Blues” ve özellikle 1951 tarihli “I’m a Fool to Want You” olmuştur.

Sinatra, 1940’lar boyunca, en iyisi dansçı Gene Kelly ile birlikte oynadığı müzikal olan birçok filmde rol aldı.

Bunlardan Anchors Aweigh (1945) ve Take Me Out to the Ballgame (1949) eğlenceli eğlencelerdir, On the Town (1949) ise en büyük film müzikalleri arasındadır. 1953’te Sinatra’nın dönüşünü hızlandıran müzikten ziyade oyunculuktu. Columbia Pictures başkanı Harry Cohn’a trajik asker ve savaşçı Maggio’nun “From Here to Eternity” (1953) rolü için resmen yalvardı. Performansı evrensel olarak takdir edildi ve ona en iyi yardımcı oyuncu dalında Oscar kazandırdı.

Advertisement

Frank Sinatra 1950’lerin ve 1960’ların önde gelen film yıldızlarından biri oldu. Young at Heart (1954), The Man with the Golden Arm (1955; Academia En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Adaylığı) gibi kaliteli filmlerde mükemmel performanslar sergiledi. Guys and Dolls (1955), The Joker Is Wild (1957), Pal Joey (1957) ve Some Came Running (1958). Politik gerilim filmi The Manchurian Candidate (1962) belki de Sinatra’nın en iyi filmidir ve en iyi performansıyla öne çıkar. Muhtemel Bing Crosby istisnası dışında, başka hiçbir Amerikalı sanatçı bir şarkıcı ve aktör olarak bu kadar saygı ve popülerlik kazanamadı.

Frank Sinatra’nın The Manchurian Candidate’den sonra film çekmeyi ciddiye aldığı söylenmektedir. Yoğun ve uzun yapım sürecinden sürekli olarak hayal kırıklığı yaşadığı için, sinematik özgeçmişi etkileyici olmaya devam ediyor. Daha sonraki yıllarda The Detective (1968) ve son oynadığı araç The First Mortal Sin (1980) filmlerinde unutulmaz oldu.


Leave A Reply