Fransa’nın Osmanlı Politikası

0
Advertisement

19. yüzyılda Fransa’nın Osmanlı politikasında ne gibi değişiklikler olmuştur, Osmanlı’ya karşı tutumu nasıldır, siyasi gelişmeler.

Fransa’nın Osmanlı Politikası

Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlayan Osmanlı Fransız dostluğu, 1798’de Napolyon komutasındaki Fransız ordusunun Mısır’ı işgal etmesiyle bozulmuştur. Osmanlı Devleti, bu işgali İngiltere ve Rusya’dan yardım alarak sonlandırmıştır.

XIX. yüzyılda Fransa, Osmanlı toprak bütünlüğü konusunda değişken bir politika izlemiştir. Fransa; Mısır İsyanı’nda Osmanlı Devleti’nin aleyhine faaliyetler yürütmesine rağmen, özellikle İngiltere’nin yönlendirmesi sonucunda Osmanlı Devleti’ne destek vermek durumunda kalmıştır. Azınlık isyanlarını destekleyen Fransa, Kırım Savaşı sırasında Osmanlı Devleti’ne yardım etmiştir.

Bu yüzyılda Fransa’daki siyasi çalkantılar nedeniyle, Fransa’nın Osmanlı politikası da değişkenlik göstermiştir. Ayrıca sömürge devleti haline gelen Fransa için Osmanlı topraklarının hammadde ve pazar kaynağı olması da Fransa’nın zamanla Osmanlı Devleti’nin parçalanmasına destek vermesinin nedenlerindendir. Fransa bu nedenle 1830’da Cezayir’i ve 1881’de Tunus’u topraklarına katmıştır.

Advertisement

Leave A Reply