Frederick Douglass Kimdir? Amerikalı Sivil Haklar Aktivistinin Hayatı

0

Frederick Douglass kimdir? Amerika’da köleliğin kaldırılması ve zencilerin hakları için mücadele etmiş sivil haklar aktivistinin hayatı.

Frederick Douglass

Frederick Douglass

  • Doğum tarihi: Şubat 1818, Maryland Talbot County’de
  • Ölüm: 20 Şubat 1895, Washington, D.C.
  • En çok bilinen özelliği : Başkanlara danışmanlık yapan eski köle

Biyografi:

Frederick Douglass nerede büyüdü?

Frederick Douglass Maryland Talbot County’de bir plantasyonda doğdu. Annesi köleydi ve Frederick doğduğunda da köle oldu. Doğum adı Frederick Bailey idi. Babasının kim olduğunu veya doğum tarihini tam olarak bilmiyordu. Daha sonra doğum günü olarak kutlamak için 14 Şubat’ı seçti ve 1818’de doğduğunu tahmin etti.

Köle Olarak Yaşam

Bir köle olarak yaşam, özellikle bir çocuk için çok zordu. Yedi yaşında Frederick Wye House plantasyonunda yaşamaya gönderildi. On yaşındayken ölen annesini nadiren gördü. Birkaç yıl sonra Baltimore’daki Auld ailesine hizmet etmek üzere gönderildi.

Okumayı Öğrenme

On iki yaşlarında, efendisinin karısı Sophia Auld Frederick’e alfabeyi öğretmeye başladı. O zaman kölelere okumayı öğretmek yasaya aykırı idi ve Bay Auld öğrendiğinde karısının Douglass’ı öğretmeye devam etmesini yasakladı. Ancak Frederick akıllı bir genç adamdı ve okumayı öğrenmek istiyordu. Zamanla, gizlice başkalarını gözlemleyerek ve beyaz çocukları çalışmalarında izleyerek okumayı ve yazmayı öğretti.

Douglass okumayı öğrendikten sonra, kölelik hakkında gazete ve diğer makaleleri okudu. İnsan hakları ve insanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda görüşler oluşturmaya başladı. Ayrıca diğer kölelere okumayı da öğretti, ama sonunda bu hareketleri onun başını belaya soktu. Direncini kırmak için köle sahibi tarafından dövüldü ve başka bir çiftliğe gönderildi. Ancak bu, Douglass’ın özgürlüğünü kazanma kararlılığını güçlendirdi.

Özgürlüğe Kaçış

1838’de Douglass kaçışını dikkatlice planladı. Kendini bir denizci olarak gizledi ve özgür bir kara denizcisi olduğunu gösteren belgeler ile harekete geçti. 3 Eylül 1838’de kuzeye giden bir trene bindi. 24 saatlik yolculuktan sonra Douglass New York’a özgür bir adam olarak geldi. Bu noktada ilk karısı Anna Murray ile evlendi ve soyadı olarak da Douglass’ı aldı. Douglas ve Anna, New Bedford, Massachusetts’e yerleştiler.

Köleliğin Kaldırılması İçin Yaptıkları

Massachusetts’te Douglass, köleliğe karşı olan insanlarla bir araya geldi. Bu insanlara köleliği “ortadan kaldırmak” istedikleri için kölelik karşıtı denilmiştir. Frederick toplantılarda köle olarak deneyimleri hakkında konuşmaya başladı. Mükemmel bir konuşmacıydı ve hikayesiyle insanları etkiledi. Ünlü oldu, ama bu onu eski köle sahipleri tarafından yakalanma tehlikesi de yarattı. Yakalanmaktan kaçınmak için Douglass, kölelik hakkında insanlarla konuşmaya devam ettiği İrlanda ve İngiltere’ye gitti.

Yazar Olarak Douglass

Douglass kölelik hikayesini Frederick Douglass’ın Yaşamının Anlatısı adlı bir otobiyografide yazdı. Kitap en çok satan kitaplardan birisi oldu. Daha sonra, Esaretim ve Özgürlüğüm ve Hayatım ve Frederick Douglass’ın Hayatı‘ı dahil olmak üzere hayatının iki hikayesini daha yazacaktı.

Kadın hakları

Kölelerin özgürlüğü için konuşmanın yanı sıra, Douglass tüm insanların eşit haklarına inanıyordu. Kadınların oy kullanma hakkına verdiği destekten konuşmalarında bahsetmeye başladı. Elizabeth Cady Stanton gibi kadın hakları aktivistleriyle çalıştı ve 1848’de New York Seneca Falls’da düzenlenen ilk kadın hakları etkinliğine katıldı.

İç savaş

İç Savaş sırasında Douglass, siyah askerlerin hakları için savaştı. Güney tarafı, yakalanan siyah askerleri infaz edeceklerini veya köleleştireceklerini açıkladığında, Douglass Başkan Lincoln’un cevap vermesinde ısrar etti. Sonunda Lincoln, Konfederasyon’u öldürülen her Birlik tutsak için isyancı bir asker idam edeceği konusunda uyardı. Douglass ayrıca ABD Kongresi ve Başkan Lincoln ile savaşta savaşan siyah askerlere eşit ücret ve muamele konusunda ısrar ederek ziyaret etti.

Ölüm ve Miras

Douglass 20 Şubat 1895’te kalp krizi ve felç nedeniyle öldü. Bununla birlikte mirası, yazılarında ve Frederick Douglass Hatıra Köprüsü ve Frederick Douglass Ulusal Tarihi Bölgesi gibi birçok anıtta yaşıyor.


Leave A Reply