Furacin Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Furacin Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Furacinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Furacin neyi tedavi eder, hakkında bilgi

Furacin

Furacin

Furacin Ne için kullanılır?

Nitrofurazon, enfekte olmuş yanıkları tedavi etmek için kullanılır. Cilt greftleri nedeniyle cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için de kullanılır. Bakterileri öldürerek veya büyümelerini önleyerek çalışır.

Nitrofurazon doğrudan cilde uygulanabilir veya cildi kaplayacak bir gazlı bez üzerine yerleştirilebilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesi ile kullanılabilir.

Furacin’i kullanmadan önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacı alma riskleri yapacağı faydaya karşı tartılmalıdır. Bu sizin ve doktorunuzun alacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler dikkate alınmalıdır:

Alerjiler

Bu ilaca veya diğer ilaçlara herhangi bir olağandışı veya alerjik reaksiyon yaşadıysanız doktorunuza söyleyin. Ayrıca gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa sağlık uzmanınıza söyleyin. Reçetesiz ürünler için etiketi veya ambalaj bileşenlerini dikkatlice okuyun.

Pediatrik

Bu ilaçla ilgili çalışmalar sadece yetişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında kullanımı olan çocuklarda nitrofurazon kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

Yaşlılıkta

Birçok ilaç özellikle yaşlılarda araştırılmamıştır. Bu nedenle, genç erişkinlerde olduğu gibi çalışıp çalışmadığı veya yaşlılarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Nitrofurazonun diğer yaş gruplarında kullanımı ile yaşlılarda kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur.

İlaçlarla etkileşimler

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamalıdır, ancak bazı durumlarda bir etkileşim olsa bile iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda, doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz ilaç alıyorsanız sağlık uzmanınıza bildirin.

Gıda / tütün / alkol ile etkileşimler

Etkileşimler meydana gelebileceğinden, bazı ilaçlar yemek yeme veya belirli yemek türlerini yeme sırasında veya çevresinde kullanılmamalıdır. Alkol veya tütünün bazı ilaçlarla kullanılması da etkileşimlerin oluşmasına neden olabilir. İlacınızın gıda, alkol veya tütün ile kullanımını sağlık uzmanınızla tartışın.

Diğer tıbbi problemler

Diğer tıbbi sorunların varlığı, bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi sorunlarınız varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun:

Böbrek hastalığı — Topikal çözelti ve çözünür pansumandaki bazı bileşenler (polietilen glikoller) cilt yoluyla emilebilir ve yan etki olasılığını artırabilen böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda normal olarak vücuttan atılmayabilir. Nitrofurazon kremi polietilen glikol içermez.

Furacin’in doğru kullanımı

Etkilenen bölgeye yeterli ilaç uygulayın veya ilacı gazlı bez üzerine yerleştirin ve etkilenen bölgeyi örtün.

Doz

Bu ilacın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun talimatlarını veya etiketteki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size söylemedikçe değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız doz sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı alma süresi, ilacı kullandığınız tıbbi soruna bağlıdır.

Krem dozaj formu için:
Yanıklar veya cilt enfeksiyonları:
Yetişkinler – Etkilenen bölgenin normal pansuman tekniğine bağlı olarak, doğrudan lezyona uygulayın veya lezyonu kaplayacak gazlı bez üzerine günde bir veya birkaç günde bir yerleştirin.
Çocuklar — Kullanım ve doz doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Çözünür pansuman dozaj formu için:
Yanıklar veya cilt enfeksiyonları:
Yetişkinler – Etkilenen bölgenin olağan pansuman tekniğine bağlı olarak doğrudan lezyona veya lezyonu kaplayacak gazlı bez üzerine yerleştirin.
Çocuklar — Kullanım ve doz doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Topikal çözelti dozaj formu için:
yanıklar:
Yetişkinler — Doğrudan yanığa uygulayın.
Çocuklar — Kullanım ve doz doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Kaçırılan doz

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuzun zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün.

Depolama

İlacı kapalı bir kapta oda sıcaklığında, ısı, nem ve doğrudan ışıktan uzakta saklayın. Dondurmadan koruyunuz.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Sabun ve amonyak gibi alkali maddelerden uzak tutun.

Furacin kullanırken alınacak önlemler

Yanık veya cilt enfeksiyonunuz düzelmezse veya kötüleşirse sağlık uzmanınıza danışın.

Furacin yan etkileri

Bir ilaç, gerekli etkileri ile birlikte, bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü meydana gelmese de, ortaya çıkarlarsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa zamanda doktorunuza danışın:

  • Kaşıntı
  • döküntü
  • şişme

Leave A Reply