Futbolun Tarihi

0

Futbolun tarihi, tarihçesi, Futbol sporunun tarihsel gelişimi, Türkiye’de futbol tarihi hakkında bilgi.

futbol-tarihiFutbol Tarihi: 12. yüzyıldan başlayarak futbol Büyük Britanya adalarında yaygınlaşmaya başladı. Bu yüzyılda, kentler arası düşmanlığa varan bir çekişme yarattığı için futbolun yasaklandığı bilinir. 17. yüzyılda, İngiltere kralları, futbolu özendirmeye başladılar. 16. yüzyılın ortalarında, futbol İtalya’da da oynanmaya başladı. Siena ve Floransa kentlerindeki büyük alanlarda yılda bir kez yapılan karnavallarda 27’şer kişilik takımlar arasında oynanır, calcio diye anılırdı. Günümüzde de İtalya’da bu sözcük geçerlidir (kökeni tepme, tekmeleme). 1848’de İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciler arasında ilk futbol maçı yapıldı. 1862’de ilk İngiliz futbol kulübü (Notts Country) kuruldu. 1885’te İngiltere profesyonelliği kabul etti. 1904’te de Avrupa Futbol Birliği (FİFA) kuruldu.

Advertisement

Türkiye’de Futbol. Türkiye’de de futbol, ilk kez İzmir’de oturan ve ticaretle uğraşan İngiliz ailelerinin genç erkekleri tarafından 1890’larda oynanmaya başlandı. Kısa sürede İzmir’den İstanbul’a sıçrayan futbol burada da İngilizler arasında yayıldı. Kadıköy ve çevresinde kurulan ilk İngiliz futbol takımlarını daha sonra İstanbullu Rum ve Ermenilerin kurdukları takımlar izledi. Türk gençleri arasında spora ilgi duyanlar toplumun tutuculuğu ve II. Abdülhamit döneminin baskısı karşısında bir girişimde bulunamadılar. 1901’de Kadıköy’de tümüyle Türklerden oluşan ilk futbol takımı kuruldu.

Türkiye’de ilk futbol kulübü, 1902’de Cadıkeuy Football Clup (Kadıköy Futbol Kulübü) adıyla kuruldu. İngilizlerle Rumların oluşturduğu kulüp, ilk futbol takımlarından ilk futbol kulüplerine geçişi gerçekleştirdi. Bu kulübü, birer yıl arayla İngilizlerin Moda Futbol Kulübü ile Rumların Elpis Futbol Kulübü izledi. 1903’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü kuruldu. 1904’te James Lafontaine; dört futbol kulübü (Kadıköy, Moda, Epis ve İngiltere Sefarethanesi gemisi İmagene görevlileri) arasında İstanbul Futbol Ligi’nin kurulmasını sağladı. Bugünkü Fenerbahçe Stadı’nın bulunduğu yerde (Papazın Çayırı), 1904 sonbaharında başlayan İstanbul Futbol Ligi’nin ilk şampiyonluğunu, imagene kazandı. 1905 Kasım’ında, Galatasaray Kulübü kuruldu. Galatasaray’ın 1906’da İstanbul Futbol Ligi’ne katılması gençleri cesaretlendirdi. 1907 ilkbaharında, Kadıköy semtinin gençleri tarafından kurulan ikinci Türk takımı Fenerbahçe de İstanbul Ligi’ne katıldı. Daha sonra İngiliz Strugles Takımı’nın da katılmasıyla lig giderek büyümeye başlayınca, ligin yönetimi amacıyla İstanbul Futbol Kulüpleri Birliği örgütü kuruldu. Pazar Ligi’nin yanı sıra, 1912’de, bu ligin dışında kalan Anadolu Türk İdmanocağı, Darülfünün Terbiye-i Bedeniyye, Şehremini Mümaresat-ı Bedeniyye kulüplerinin katılmasıyla bir “Cuma Ligi” oluşturuldu. İstanbul Futbol Ligi’ni ilk kez kazanan (1909) ve yurtdışında (Macaristan) ilk kez maç yapan Türk takımı Galatasaray oldu.

13 Nisan 1923’te Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurulmasıyla örgüt bünyesinde bir de Futbol Heyet-i Müttehidesi (Federasyonu) oluşturuldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla yabancı takımların etkinlikleri son buldu. 21 Mayıs 1923’te FİFA üyeliğine kabul edilişimizin ardından Türk Milli Futbol Takımı, ilk maçını 26 Ekim 1923’te İstanbul Taksim Stadı’nda Romanya Milli Takımı ile yaptı (2-2). 1924’te, illerin şampiyonlarının katılmasıyla ilk kez düzenlenen Türkiye Futbol Şampiyonası’nı Harbiye kazandı. Futbolun tüm yurda yayılması, en gözde spor dalı durumuna gelmesiyle kulüplerin ve lisanslı sporcuların sayısında büyük artış gözlendi. Hakemlik konusu önemle ele alındı. Türk futboluna yeni genç hakemler kazandırabilmek amacıyla kurslar, 1936’da da ilk kez bir futbol antrenörü kursu açıldı. 1938’de Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün kurulmasıyla kuruluşlar konusu üzerine de önemle eğilindi. 1951’de profesyonelliğin kabulüyle yeni bir döneme geçildi. 1952’den başlayarak amatör ligin yanı sıra profesyonel lig, 1959’da Türkiye Birinci Ligi, 1963’te Türkiye İkinci Ligi, 1967’de Türkiye Üçüncü Ligi kuruldu.

Advertisement


Leave A Reply