G Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri, G İle Bitki

0
Advertisement

G harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi G olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

G Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

gac meyvesi

GAC MEYVESİ

Güneydoğu Asya ülkeleri ve Kuzeydoğu Avustralya’da yetişen çok yıllık bir kavun türüdür. Gac, zengin beta-karoten ve likopen içeriği nedeniyle turuncu-kırmızımsı rengiyle dikkat çekmektedir. Tipik olarak, gac meyveleri yuvarlak veya daha uzun, yaklaşık 13 santimetre uzunluğunda ve 10 santimetre genişliğinde üzerinde küçük dikenlerle kaplıdır. Olgunlaşma üzerine, gac, hasat edilebildiği zaman, renkleri yeşilden sarıya, turuncuya ve sonunda kırmızıya değiştirir. Meyve serttir, ancak hızlı bir şekilde yumuşar, bu da depolama ve nakliye için bir zorluk yaratır.

ginseng

GİNSENG

İnsan şekline benzeyen bir bitkidir. Büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. 6-8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmakta olup, beyaz veya kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, ilaç olarak kullanıldığından, Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunmasının yanı sıra, kültürü (yetiştirilmesi) de yapılmaktadır. Sağlığa faydaları olduğu düşünülmektedir. Her ne kadar ginseng yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılsa da, modern klinik araştırmalar tıbbi etkinliği konusunda yetersizdir.

gilaburu

Advertisement

GİLABURU

Gilaburu fiziksel görünüm olarak, bodur ve yaprakları olan bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır. Bu meyve büyük oranda üzüme benzemektedir. Kırmızı, iri ve sulu bir görünüme sahip olması onun lezzetinin dışa vurumudur. Aynı üzümde olduğu gibi salkımlar halinde ağaçta bulunan Gilaburu kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Graviola

GRAVİOLA

Diğer adı tarçın elmasıdır. Meyvenin kökeni Güney Amerika’dır. Amazon ormanlarında yetişir. Kolon ve prostat kanseri başta olmak üzere 12 kanser türüne karşı etkili olduğu bilinmektedir. Kanser araştırmalarında kullanılan bir meyvedir. Araştırma sonuçları kemoterapiden 10 kat daha etkili olduğu yönündedir.

greyfurt

GREYFURT

Turunçgillerden ekşi ve acımsı lezzetli bir meyvedir. Greyfurt portakaldan çok daha iri ve kanarya sarısı rengindedir. Anayurdunun Antiller olduğu sanılıyor. XIX. yüzyılda Portekizliler oradan Avrupa’ya getirdiler. Cumhuriyet devrinden itibaren yurdumuzda da yetiştirilmeye başlandı. Bugün Antalya ve Mersin çevresinde güzel altıntoplar (greyfurtlar) yetiştiriliyor. DEVAMI

Advertisement


Leave A Reply