Gagalı Balinalar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Gagalı balina nasıl bir hayvandır? Gagalı balinaların özellikleri, yaşam koşulları, fiziksel özellikleri, türleri hakkında bilgi.

Gagalı Balinalar Hakkında Bilgi

gagalibalinaGagalı Balina; (Lat. Hyperoodontidae). Balinalar takımının, Dişlibalinalar alt takımından Gagalıbalinagiller familyasına giren bir türdür.

Gagalıbalinagiller familyasının örnek türü olup, yaklaşık 10 m uzunluktaki gövdesi, koyu gri, sırtı siyah, karnı açık gri renktedir. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde sürü halinde yaşarlar. Alt çenelerinde bulunan iki diş ve gaga gibi uzamış ağzıyla başının hemen üzerindeki şişlik en belirgin özelliğidir. Hayvan bu torba gibi şişlikte biriktirdiği yağ için avlanır. Sürüler halinde yaşarlar. Mürekkepbalığı gibi kafadan bacaklılarla beslenirler. Çok hızlı yüzmeleri ve dalışlarıyla tanınırlar.

Gagalıbalinagiller, (Lat. Ziphiidae). Memeliler sınıfının, Balinalar takımına giren familyadır. Ağızları gaga gibi uzamıştır. Hyperoodon cinsine giren Hyperood mostratus ve Hyperoodon planifrons adlı iki türü vardır. Bunlardan güneyde yaşayan Hyperoodon planifrons hakkında pek fazla bilgi yoktur. Ayrıca B erar dius, Ziphius, Mesoplodon, Tasmacetus gibi cinsleri de bulunmakla birlikte, bu cinslere giren türlere çok az rastlandığından Hyperoodon cinsinden gagalıbalina dışındaki türlere bir ad verilmemiştir.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?