Galvanizleme Nedir?

0

Galvanizleme nedir? Galvanizleme neden yapılır, galvanizleme yöntemleri nelerdir, hakkında bilgi.

Galvanizleme; demir ve çeliği paslanmaya karşı korumak için yüzeyini çeşitli yöntemlerle çinkoyla kaplamaktır.

Advertisement

Teller, borular, saçlar, cıvatalar kalay ile kaplama ve boyamadan daha uzun ömürlü olduğu için galvanizlenirler. Çünkü galvanizlenen yüzey sıyrılsa bile altındaki metal gene de paslanmaktan korunur. Ancak çinkonun tümü bitince paslanma başlar. Oysa kalay kaplamada bir çizgi, metalin buradan başlayarak daha hızlı aşınmasına yol açar. Çok eski bir geçmişi olan galvanizleme, başlıca 4 yöntemde uygulanır.

1- Sıcak daldırma işlemi: Yüzeyi iyice temizlenmiş metal sürekli ısıtılarak bir potada ergiyen çinko iyi yapışmasa da oldukça koruyucu bir katman oluşturur. Ucuz ve en çok kullanılan yöntemdir.

2- Elektrolize çinko kaplama: Metalin yüzeyi elektrolizle çinko kaplanır. En iyi düzgün ve parlak kaplama yöntemidir. Az çinko harcanır, ancak çok pahalı bir yöntemdir.

3-Çinko tozu içinde ısıtılarak kaplama: Yüzeyi iyi temizlenmiş metal, çinkoyu eritecek sıcaklığa kadar (420° C) kızdırılır, sonra üzerine çinko tozu püskürtülür. Oldukça dayanıklı yöntemdir.

Advertisement

4- Ergimiş çinko püskürterek kaplama: Temizlenmiş metale ergimiş çinko serpilmesi. Kaplama parlak ve düz olmaz ve uzun zaman alır. Özel bir püskürtme tabancasıyla yapılır.


Leave A Reply