Ganj Nehri Özellikleri – Resimleri

0

Ganj nehri nerededir? Ganj nehri nereye dökülür, neden kutsaldır, hikayesi, özellikleri hakkında bilgi. Ganj nehri fotoğrafları.

Ganj Nehri; Hindistan’ın en büyük nehridir. Bilhassa Hindu dininde oynadığı önemli rol yüzünden Hintliler için kutsal bir önem taşımaktadır. Her sene binlerce Hintli, Hindistan’ın dört köşesinden Ganj kıyılarına akın eder. Hindu dinine bağlı olanlar Ganj nehrinin sularının her türlü günahı temizleyeceğine inanmışlardır. Eskiden Hindular ölülerini de Ganj’ın sularına bırakırlardı, fakat zamanla nehir bir mikrop yuvası haline gelince Hint hükümeti bunu yasak etti. Şimdi artık Hindular ölülerini yakıp sadece küllerini Ganj nehrine savuruyorlar. Her sene Ganj kıyılarında yapılan âyinlere dünyanın her tarafından Hindu dinine mensup kimseler katılıyorlar Bir nevi hac sayılan Magh Mela âyinleri de Ganj nehri’nin Allahabad kıyılarında yapılıyor.

Advertisement

Dünyanın en büyük nehirlerinden biri olan Ganj nehri 2.700 km. uzunluğundadır. Himalaya dağlarının eteklerinden çıkan nehir güneydoğuya doğru akar, Bengal körfezinden denize dökülür. Jumna, Ramganga, Gumti, Gogra, Son ve Kusi gibi nehirler de Ganj’a dökülürler. Brahmaputra nehri de Ganj nehrinin kollarından bazılarıyla birleşir.

Ganj nehri Hindistan için büyük bir hayat kaynağı olmuştur. Mümbit çatalağzında her türlü tarım yapılır. Nil vâdisi Mısır halkına neler sağlamışsa Ganj vâdisi de Hindistan halkına aynı faydaları sağlamaktadır. Hindistan’ın en büyük şehirleri de bu nehir üzerinde kurulmuştur. Kalküta, Mürşidabad, Patna, Benares, Ailahabad ve Hanpur gibi… Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi de Ganj’ın kollarından biri sayılan Jumna nehri kıyısındadır.

Ganj Nehri

Ganj Nehri

Advertisement

Ganj Nehri

Ganj Nehri


Leave A Reply