Garip Ama Gerçek, Kulağın Gıdıklanması Yaşlanmayı Geciktirebilir

0
Advertisement

Kulağa verilen elektrik akımı ile ilgili yapılan araştırmanın bulguları oldukça garip ve dikkat çekici. Yaşlanmayı geciktirebileceği bulundu.

kulak ağrısı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Leeds Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırmaya göre, gençlik çeşmesi kulağınızda olabilir.

Özellikle, Yaşlanma’da (Aging) yayınlanan araştırmaya göre, transkutanöz vagal sinir stimülasyonu (tVNS) adı verilen ağrısız bir elektrik terapisi, refah, ruh hali ve uykuda iyileşmelere yol açtı. Bu etkiler, 55 yaşın üzerindeki katılımcılar için otonom sinir sisteminin belirgin bir şekilde yeniden dengelenmesinden kaynaklandı.

Terapi Nasıl Çalışır?

Bu çalışmanın amaçları için, bilim adamları iki hafta boyunca günlük olarak kulağa küçük bir elektrik akımı uyguladılar. Akım, vücudun sinir sistemini vagus siniri yoluyla gönderildi ve çalışmanın sonunda, tedavinin, yaşam kalitesi, ruh hali ve uyku kalitesinin bazı yönleriyle birlikte katılımcıların otonomik fonksiyonunu iyileştirdiği ortaya çıktı.

Bu özel araştırma, iki haftalık bir süre boyunca günde 15 dakika tedavi gören 29 sağlıklı gönüllüyü gözlemledi. En önemli faydayı görenler, araştırma başladığında otonom sinir sistemlerinde en büyük dengesizliğe sahip olanlardı.

Science Daily’ye göre, yaşlanma otonom sinir sistemindeki değişikliklerle ilişkili olduğundan, otonom fonksiyondaki gelişmeler yaşlanma süreciyle ilişkili önemli etkileri yavaşlatabilir. Terapi vücudun iç kontrol sistemini yeniden kalibre ederek insanların daha sağlıklı yaşlanmasına yardımcı olur.

Advertisement

Kulak Stimülasyonunun Potansiyel Faydaları

Önde gelen çalışmanın yazarı Dr. Beatrice Bretherton, Science Daily’ye kulağın vücudun genel sağlığı için bir pencere görevi gördüğünü söyledi.

Bretherton, “Kulak, ilaç veya invaziv prosedürlere ihtiyaç duymadan vücudun metabolik dengesini değiştirebileceğimiz bir geçit gibidir.” Dedi. “Bu sonuçların buzdağının sadece görünen kısmı olduğuna inanıyoruz.”

TVNS’nin tedavisi insanları kronik hastalıklardan ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve atriyal fibrilasyon gibi durumlardan korumak için işe yarayabilir. Sky News’e göre, vücudun sindirim ve nefes alma gibi bilinçli düşünce gerektirmeyen diğer bölgelerine de fayda sağlayabilir.

Yaşam kalitesi ve ruh hali ve özellikle depresyondaki iyileşmeler, mortalite risklerini ve ilaç veya hastaneye yatış gereksinimlerini azaltarak katılımcılara fayda sağlayabilir.

Çalışmaya göre, TVNS’ye bir alternatif, servikal vagus siniri yakınındaki bir elektrotun cerrahi implantını içeren vagus sinir stimülasyonudur. Ancak çalışma, teknik komplikasyonları ve yan etkileri (örneğin ağrı, öksürük, ses kısıklığı) nedeniyle, potansiyel olarak daha basit ve daha güvenli tedavilere dikkat çekiyor.

Kaynak:https://sciencing.com/

Advertisement


Leave A Reply