Gebelikte Annenin Sağlığı Bebeği Ne Kadar Etkiler?

0
Advertisement

Hamile kadının sağlığı karnındaki bebeği ne derece etkiler? Annenin fiziksel sağlığı ve psikolojik durumunun bebeğe etkileri.

Gebelikte Annenin Sağlığı Bebeği Ne Kadar Etkiler?

Rahim içindeki bebeğin annenin bir parçası olmadığım belirtmek gerekir. Yumurta ile tohum hücresi birbiriyle birleşince, yepyeni bir varlık meydana gelir. Gerçi anne rahim içindeki bebeğin korunması ve beslenmesini sağlar, ama bebeğin gelişmesi onun varlığından aşağı yukarı tamamen bağımsız bir durumda cereyan eder. Doğuma hazır duruma gelinceye kadar fetus, anne vücudundan oksijen ve gıdadan başka bir şey almaz. Bu sebepten gebelik sırasında annenin vücudunda cereyan eden olaylar fetusa ancak pek az etki eder. Fakat çocuğun bedeni gelişmesi büyük ölçüde annenin kanından alınan besin maddelerine biri olduğu için, annenin beslenme tarzı da çocuğa dolayısı ile etki edebilir. Örneğin harp sırasında yiyecek kıtlığı çekilen ülkelerde az gıda alan hamile kadınların çocukları, normal ölçülere oranla boy ve ağırlık itibarı ile cılız doğmuşlardır. Demek oluyor ki annenin gebelik sırasındaki bedeni durumu doğacak çocuğun sıhhi durumuna oldukça tesir edebilir.

Annenin psikolojik durumu

Gebe bir kadının geçici üzüntüleri, ara sıra hissettiği sıkıntılar ve heyecanlar çocuğu etkilemez. Fakat şiddetli ve sürekli ruhi sarsıntı ve üzüntüler hormon salgılarında düzensizlik ve bedeni sağlığında da bir sarsıntı meydana getirmek suretiyle çocuğa etki eder.

Advertisement

Leave A Reply