Gebelikte Bakım

0
Advertisement

Gebelikte bakım nasıl olmalıdır? Gebelikte beslenme, giyim, iş hayatı ve hareketler nasıl olmalıdır, hakkında bilgi.

gebelikte-bakimGebelikte Bakım;Bir kadın gebeliğin başından beri kontrol altında bulunmalıdır. Gebelik tabii bir olay olmakla birlikte, bazı tedbirlerin zamanında alınmasına, ananın da, çocuğun da sağlığı bakımından buna lüzum vardır. Kontrol muayeneleri, üçüncü, beşinci, dokuzuncu aylarda, bir de doğumdan 15 gün önce olmak üzere, en az dört kere yapılmalıdır. Böylece, genel olarak, vücut, leğen boşluğu (havsala) çapları, çocuğun durumu, ayrıca idrar, tansiyon gözden geçirilir.

Beslenme. — Gebe bir kadın yiyecek bakımından oldukça serbestir. Yalnız, karaciğeri zorlayan yağlı, albüminli maddelerden sakınmalı, bunlarda aşırı gitmemelidir. Karbonhidratlı (şekerli, nişastalı) maddeler bakımından zengin yiyecekler seçilebilir. Unutulmamalıdır ki yiyeceklerin ayarlanması çeşitli şartlara bağlıdır; kadının bünyesine, organların durumuna, çocuğun gelişmesine, hastalıklara göre oldukça değişiklikler gösterir. Bundan dolayı, doktorun tavsiyelerine uymak en doğrusudur.

Giyim. — Karın gittikçe genişlediğinden, giyim buna göre ayarlanarak, rahat elbiseler tercih edilir. Yüksek topuklu ayakkabılardan sakınmalıdır.

İş ve Hareket. — Beşinci aya kadar kadın gündelik işiyle gene eskisi gibi uğraşabilir. Yalnız, ata binmek, koşmak, atlamak gibi vücudu sarsacak, çocuğa zararlı hareketler yapmamalıdır. Gebelik sırasında normal bir jimnastik, yürüyüşler faydalıdır. Doğuma yakın zamanlara kadar denize girmekte bir sakınca yoktur. Beşinci aydan sonra hareketler zaten kendiliğinden sınırlanır. Gebe bir kadının 7,5 aydan sonra her hangi bir meslekte çalışması doğru değildir, kanunlar da bu durumu belirtmiştir. Erkekle cinsi yakınlaşmaya yedinci ayın sonuna kadar devam edilebilir.

Advertisement

Leave A Reply