Geceleri Gördüğümüz Yıldızlar Gündüz Vakti Neden Görünmez? Açıklaması

0
Advertisement

Gündüz vakti neden gökyüzündeki yıldızlar görünmez? Yıldızların gece görünmesinin ancak gündüzleri görünmemesinin nedeni, açıklaması.

Vincent Van Gogh – Rhone Üzerine Yıldızlı Bir Gece

Geceleri Gördüğümüz Yıldızlar Gündüz Vakti Neden Görünmez?

Yıldızlar gün boyunca gökyüzündedir. Mavi gökyüzünün ışığı, belirli bir yıldızdan daha parlaktır. Yani çıplak gözle mavi gökyüzünü görürüz ve yıldızları tespit edemeyiz. Ayrıca, gözlerimiz gün boyunca parlak ışığa göre ayarlanır. Bununla birlikte gündüz hiç yıldız görmüyor değiliz. Gündüzleri Güneş’i görürüz ve Güneş de bir yıldızdır.

Güneş bize en yakın yıldızdır ve basitçe söylemek gerekirse, diğerlerini gölgede bırakır.

Ama sonra öğleden sonra ufukta başka yıldızları da görebilmek mümkündür.Gün boyunca diğer yıldızları göremememizin nedeni Güneş’in atmosferi aydınlatması ve arka planda yıldızlardan göreceli olarak daha parlak olmasıdır.

Bu konuda bir deney yapmak isterseniz, beyaz bir kağıda birkaç tane tuz dökün ve geriye doğru durun. Aynı şeyi siyah bir kağıt parçasıyla yapın. Beyaz tuz siyah arka planda daha kolay görünür olacaktır. Şimdi deneyi parlak güneşli pencerenin önünde tekrarlayın, ancak tuz gölgelerini önlemek için güneşin doğrudan kağıda parlamasına izin vermeyin. Etkinin daha da belirgin olduğunu göreceksiniz.

yıldızlı gece

Kaynak: pixabay.com

Sorunun Cevabı – 2

Bu soru kısmen çeşitli etkilerle yanıtlanabilir. Birincisi, insan gözü muazzam bir yoğunluk aralığında ışığa duyarlıdır. Tipik “parlak” yıldızlar, güneşin parlaklığına kıyasla aslında çok sönüktür – yaklaşık bir trilyon 10^12 kat daha sönük. Güneş tarafından aydınlatılan nesnelerin parlaklığı genellikle olduğundan 10 ila 100 kat daha sönüktür – ancak bu yine de göz için çok büyük bir sorun haline getirir. (Işığı yerleştirmek için en az iki mekanizmaya sahiptir – bir kamera merceği gibi ışığın bir kısmını basit bir şekilde durduran iris ve gece görüşüne özgü hücreleri geliştiren kimyasal değişiklikler. – bu yaklaşık 10 ila 20 dakika sürer ve eğer loştan aydınlığa hızlı bir şekilde yürürsünüz ya da tam tersi bunu fark etmezsiniz.) Dolayısıyla ilk sorun, gözünüzün — görmenizi sağlamak için, mevcut parlak ışık olduğunda hassasiyetini azaltmasıdır.

Advertisement

İkincisi, dünyanın atmosferi, asla yere düşmeyecek kadar küçük olan çok sayıda ince toz parçacığına sahiptir. Bu toz parçacıkları, güneşten gelen ışığın küçük bir bölümünü rastgele yönlerde dağıtır ve saçılma mekanizması daha kısa (mavi) dalga boylarında daha iyi çalışır. Gökyüzünün mavi olmasının ve güneşin batarken kızarmasının nedeni budur – havada daha uzun bir yolu vardır – bu nedenle mavi ışığın çoğu kaybolur, sonra yeşil … vb.
Bu arada, bulutlar çok daha büyük parçalardan oluşur, bu nedenle görünür ışığı oldukça eşit bir şekilde dağıtarak beyaz görünmelerini sağlar. (Ama bulutların arasından bakabilen kızılötesi gibi daha uzun bir ışık için değil).

Her iki süreç de gündüz yıldızları görmeyi çok zorlaştırıyor. Ancak, derin bir kuyudaysanız, duvarları karanlıksa, gökyüzünün sadece küçük bir kısmını görebilirsiniz ve geri kalan görüş alanınız karanlıksa, gün boyunca bazı parlak yıldızlar görebilirsiniz.


Leave A Reply