Geceleri Gördüğümüz Yıldızlar Gündüz Vakti Neden Görünmez?

0

Gündüz vakti neden gökyüzündeki yıldızlar görünmez? Yıldızların gece görünmesinin ancak gündüzleri görünmemesinin nedeni, açıklaması.

Vincent Van Gogh – Rhone Üzerine Yıldızlı Bir Gece

Geceleri Gördüğümüz Yıldızlar Gündüz Vakti Neden Görünmez?

Yıldızlar gün boyunca gökyüzündedir. Mavi gökyüzünün ışığı, belirli bir yıldızdan daha parlaktır. Yani çıplak gözle mavi gökyüzünü görürüz ve yıldızları tespit edemeyiz. Ayrıca, gözlerimiz gün boyunca parlak ışığa göre ayarlanır. Bununla birlikte gündüz hiç yıldız görmüyor değiliz. Gündüzleri Güneş’i görürüz ve Güneş de bir yıldızdır.

Advertisement

Güneş bize en yakın yıldızdır ve basitçe söylemek gerekirse, diğerlerini gölgede bırakır.

Ama sonra öğleden sonra ufukta başka yıldızları da görebilmek mümkündür.Gün boyunca diğer yıldızları göremememizin nedeni Güneş’in atmosferi aydınlatması ve arka planda yıldızlardan göreceli olarak daha parlak olmasıdır.

Bu konuda bir deney yapmak isterseniz, beyaz bir kağıda birkaç tane tuz dökün ve geriye doğru durun. Aynı şeyi siyah bir kağıt parçasıyla yapın. Beyaz tuz siyah arka planda daha kolay görünür olacaktır. Şimdi deneyi parlak güneşli pencerenin önünde tekrarlayın, ancak tuz gölgelerini önlemek için güneşin doğrudan kağıda parlamasına izin vermeyin. Etkinin daha da belirgin olduğunu göreceksiniz.

Advertisement


Leave A Reply