Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir?

0
Advertisement

Tarih boyunca Türk kültüründe yer alan çocuk oyunları nelerdir? Geleneksel çocuk oyunlarımız ve özellikleri hakkında bilgi.

Geleneksel Çocuk Oyunları Nelerdir?

Geleneksel çocuk oyunları kültürümüzü oluşturan ögeler arasında yer alır. Geçmişte oynanan oyunlarımızdan bazıları günümüze değişerek ulaşmıştır. Bu oyunlar çocuklar tarafından oynanmaya devam ettikçe yaşayacaktır. Geleneksel oyunları yaşatmak ve kültürümüze sahip çıkmak için bu oyunların oynanması gerekmektedir.

Geleneksel Oyunlarımızdan Bazıları

Birdirbir

Oyunun başında bir ebe seçilir. Ebe eğilerek ellerinizi dizlerine dayar. Diğer oyuncular sırayla ebenin üzerinden ellerini ebenin sırtına bastırıp, bacaklarını açarak atlarlar.

Advertisement

Mangala

İki kişi ile oynanır. Oyun tahtası üzerinde 12 küçük kuyu ve iki büyük hazine yeri bulunur. 48 taşla oynanan mangala oyununda oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar.

Körebe

Kalabalık çocuklar arasında oynanan bu oyunda önce bir ebe seçilir. Ebenin gözleri bir bezle kimseyi görmeyecek şekilde kapatılır. Ebe etrafında dönen oyuncuları yakalamaya çalışır. Daha fazla bilgi

Advertisement

İp atlama

İp atlama oyunu bir, iki veya daha çok çocuğun birlikte oynayabilecekleri bir oyundur. Ufak bir alanda oyun olanağı sağladığı için çocukların vazgeçilmez oyunlarındandır.

Topaç çevirme

Topaç bir ucunda özel bir çivinin üzerinde dönen, koni, küre, top yada yumurta biçiminde bir oyuncaktır. Genellikle ip yardımıyla döndürülür. Daha fazla bilgi

Advertisement

Karaguni (Saklambaç)

Karaguni (saklambaç) oyununda oyuncu sayısında bir kısıtlama yoktur. Oyunculardan biri ebe seçilir, diğer oyuncular saklanır. Ebe saklanan oyuncuları bulmaya çalışır. Daha fazla bilgi

Sek Sek 

Çocuklar tarafından yere çizilip numaralandırılmış kutucuklarla oynanır. Bu kutucukların üzerinden tek ayakla zıplayarak atlamak ve oyunu tamamlamak gerekir. Atlanacak olan kutucuğa önce taş atılır, sonra üzerine atlanır. Daha fazla bilgi

Advertisement

Bezirgenbaşı

Kalabalık çocuk grubu ile oynanır. İkili olarak ayrılan çocuklar ellerini birleştirerek sıra yaparlar. Ellerinin altından sıranın en arkasındaki çift ten başlayarak, sırayla geçerler. Oyun oynanırken “Aç kapıyı bezirgan başı” diye şarkı söylenir.

Diğer Oyunlar

*** Yağ Satarım Bal Satarım

*** Misket

*** Kutu kutu pense

Advertisement

*** Mendil Kapmaca

*** Beş taş

*** Çember çevirme

*** Çelik Çomak

Advertisement

*** Yüzük Kimde

*** Dokuz Kiremit

*** Dokuz Taş

Advertisement

Leave A Reply