Gelincik Çiçeği Özellikleri ve Yetiştirilmesi

0

Gelincik Çiçeği nasıl yetiştirilir? Gelincik Çiçeğinin özellikleri, bakımı, yetiştirilmesi ve resimleri, fotoğrafları.

gelincik

Gelincik Çiçeği; Kırlarda, tarlalarda kendiliğinden yetişen güzel bir çiçektir. Tülü andıran ince kırmızı yaprakçıklarından, narin sapından ötürü bu sevimli adı almıştır. En çok ekinler arasında, bakla tarlalarında biter. Daha çok kurak toprakları sever.

Gelincik ekinler arasında, bakla tarlalarında biten narin, güzel bir çiçektir. Bu alçakgönüllü güzel çiçek, gelin gibi de naziktir: İncecik yaprakları rüzgârda savrulur, el dokunur dokunmaz dökülür. Evlerimizde, vazoya yakışırsa da, el değip dökülmese bile, ömrü azdır, kısa zamanda pörsüyüverir.

Gelincikten ev ilâcı olarak faydalanılır. Çiçeğin ortasındaki kara göz kesilip kırmızı yapracıkları kapalı yerde, gölgede kurutulur, limon tuzuna yatırılır, sonra şekerli suya atılarak ya kaynatılır, ya da şişe içinde güneşe asılır. Böylece elde edilen gelincik şurubu göğüs yumuşatıcı bir ilâç olarak içildiği gibi reçellere renk vermek için de kullanılır. Ayrıca, gelinciği balla, koyu bir şurupla karıştırarak yapılan gelincik macunu da reçel gibi yenir. Gelincikte uyku verici, sinir yatıştırıcı bir özellik de vardır; bundan dolayı eski hekimlikte sık sık başvurulan ilâç olarak kullanılmıştır.

Gelincik Çiçeği

Gelincik Çiçeği

Gelincik Çiçeği

Gelincik Çiçeği


Yorum yapılmamış

  1. Yukarıda Gelincikle ilgili bilgi eksik.Nasıl yetiştirilir diye sayfa oluşturup açıklama yapmamışsınız …

Leave A Reply