Gemerek Nerededir?

0

Gemerek Nerede? Gemerek hangi ilimize bağlıdır? Gemerek ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.Gemerek nerededir?

Gemerek - Sivas

Advertisement

Gemerek nerede sorusuna hemen yanıt verelim. Gemerek Sivas il merkezine yaklaşık 110 kilometre uzakta oldukça küçük ve sevimli bir ilçedir. Türkiye’nin gündemine geçmiş yıllarda Deniz Gezmiş’in yakalandığı yer olarak girmiş son dönemde ise MHP kongresi hakkında karar veren Gemerek Hakimliği sebebi ile girmiştir. Aşağıda Gemerek ilçesi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Gemerek, Sivas ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 38 köyü vardır. İlin batı-güneybatısında; kuzeyden Şarkışla, doğudan Altınyayla, güneyden Kayseri’nin Sarıoğlan ve Akkışla, batıdan Kayseri’nin Çukur, Yozgat’ın Çayıralan ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları, yüksekliği kuzeye doğru gidildikçe 2.000 m’yi aşan dağlarla kaplıdır. Gemerek-Yozgat sınırında Karababa Dağı (2.160 m) en yüksek noktayı oluşturur. Ortada İncebel Dağları üzerinde Karayüce Tepesi (1.714 m), güneyde Kalmaç Dağları üzerinde Çiftetepe (1.880 m) öteki önemli yüksekliklerdir. Kızılırmak ve kolları boyunca dar düzlüklerin başlıcası, deniz düzeyinden 1.200 m yükseltideki Gemerek Düzlüğü’dür. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda akan Kızılırmak, ilçe topraklarını ikiye böler. Kızılırmağ’ın yanı sıra birçok kolu da ilçe topraklarını sular. Bunlardan Sızardere üzerinde küçük bir dolgu barajı vardır.

İlçenin güney ve batısındaki linyit yataklarından bazıları işletilir. Sert bir kara ikliminin gözlendiği ilçede, yıllık ortalama sıcaklık 9.6°C, yağış tutan 383 mm’dir. Egemen bitki örtüsü bozkır olmakla birlikte, dağ eteklerinde yer yer çam, meşe ve ardıç ormanları göze çarpar. Ekonomi tümüyle tarım (buğday, arpa, şekerpancarı, patates) ve hayvancılığa dayanır. Az miktarda elma ve armut yetiştirilir. Kızılırmak Vadisi’nin güneyinde, deniz düzeyinde 1.250 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 121 km, Kayseri-Sivas Demiryolu’na 5 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply