Genç Cato Kimdir

0
Advertisement

Genç Cato olarak tarihe geçen Marcus Porcius Cato’nun hayatı hakkında bilgi

Genç CatoGenç Cato, Romalı siyaset adamı, filozof (Roma İÖ 95-Tunus’ta Utica İÖ 46). Tam adı Marcus Porcius Cato. Aynı adı taşıyan büyük dedesinden ayırmak için tarihçiler tarafından ‘Genç’ diye adlandırmıştır.

Özel eğitimden sonra devlet hizmetine girdi. Güney İtalya’da ayaklanan köle Spartacus‘un üzerine gönderilen askeri birliklerin arasında yer aldı (İÖ 72). Daha soma Tribunus Militum sıfatıyla Makedonya’da görev aldı (İÖ 67). Questor sıfatını alarak Roma’ya döndü (İÖ 65).

Konsüllere karşı düzenlenen suikastle Cicero‘nun yanında yer aldı; Catilina ile yandaşlarının idamını onayladı. İÖ 58’de Sezar‘ın buyruğuyla Kıbrıs’ın alınması için görevlendirildi. İÖ 49’da Birinci Triumvirlik’i kuranlardan Sezar ile Pompeius arasında başlayan mücadelede Pompeius’un yanında yer aldı. Pompeius’un öldürülmesi üzerine Kuzey Afrika’daki Utica’ya geldi. Pompeius’un dağılan kuvvetlerini yeniden bir araya getirmeye çalıştı. Ancak Sezar’ın ordusu bu kuvvetleri de yenilgiye uğratınca tüm umutlarını yitirerek intihar etti.


Leave A Reply