Genç Julia Agrippina Kimdir?

0
Advertisement

Genç Julia Agrippina’nın hayatı hakkında temel bilgiler.

genç agrippinaGenç İulia Agrippina, Yaşlı Agrippina‘nın kızı, Caligula’nın kardeşi, Neron’un annesi ve Claudius’un karısı (Oppidum Ubiorum M.S 16 – Baiae M.S. 59).

Adından dolayı doğum yerine Colonia Agrippinensis (bugünkü Köln) adı verildi. İlk kocası Gnaeus Ahenobarbus’tan Neron’u doğurdu. Kardeşi Caligula’yı (M.S 37-41) öldürme girişiminden sonra sürgüne gönderildi ve amcası Claudius (M.S. 41-54) imparator oluncaya kadar Roma’ya dönemedi. İmparatoriçe Messalina zina ve vatana ihanet suçlarından öldürüldükten (M.S 48) bir yıl sonra Agrippina, ikinci kocası Passienus Crispus’u zehirleyerek amcası Claudius ile evlendi.

Claudius’u Messalina’dan olan oğlu Britannicus’un yerine kendi oğlu Neron’u tahta varis yapması için kandırdı. Neron’un tahta geçmesi için her yola başvurdu; bu arada ona stoacı filozof Seneca‘dan ders aldırdı. Claudius’u zehirleyerek (M.S. 13 Ekim 54) Neron’un tahta geçmesini sağladı. Oğlunun ilk imparatorluk yıllarında devlet işlerinde söz sahibi oldu. Poppaea ile kurduğu ilişkisine karşı çıkınca oğlu Neron tarafından öldürtüldü.


Leave A Reply