Gençliğin Güzel Bir Yüzü İhtiyarlığın Güzel Bir Ruhu Vardır Anlamı

0

Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır ne demektir? Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır sözünün açıklaması, anlamı, hakkında yazı.

Yaşlı Adam

Advertisement

Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır;

Her zaman gençliğin o büyülü havasına kaptırırız kendimizi. Hiç bir zaman ihtiyarlamamak, her zaman dinç ve dinamik, her zaman çekici ve güzel, pembe hayallerle dolu olarak kalmaz isteriz. Bazen aynaya baktığımızda sıhhatli ve pembe yüzümüzün bozulacağı, kırışacağı gelir aklımıza, derin bir üzüntüye ve ümitsizliğe kapılırız. Bir gün ihtiyarlayıvermek, güzelliğini kaybetmek başta kadınlar olmak üzere herkesin ezeli bir korkusudur.

Oysa, biraz düşünecek olursak, ihtiyarlığın da kendine has bir özelliği ve sempatik havası olduğunun farkına varırız. Genç bir insan, olaylar karşısında ne kadar atak, tecrübesiz, aceleci, kaprisli davranırsa, ihtiyar bir insan, senelerin verdiği bir olgunlukla dengesini kaybetmez. Bu denge coşkun gençliğin ihtiraslarından, kaprislerinden uzaktır. Böyle aşırılıklardan uzaklaşma bir ruha arzu ettiği huzur ve düzeni sağlar. Olgun davranışları, tatlı dilleri, şefkat ve iyilik dolu bağırlarıyla bizi herkesten fazla kendilerine bağlayan nice pamuk ninelerimiz, tonton dedelerimiz vardır ki bunlar çocukluk anılarımızın en ölmez simalarıdır.

Ardı gereksiz heyecanlar, fırtınalar, hırçınlıklar, dengesizlikler dolu bir gençlik güzelliği yanında, çirkin bir maske geçirmiş ölümsüz bir güzelliğin alçak gönüllülüğü ne kadar saygıdeğerdir.

Advertisement


Leave A Reply