Gent Nerededir? Gent Tarihi

0

Gent hangi ülkededir? Gent ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Gent hakkında bilgi.

GentGent; Fransızca Gand. Belçikanın ortakuzeyinde kent, Doğu Flandr Yönetim Birimi’nin merkezidir. Schelde ve Leie ırmaklarının kesiştiği yer yakınında, bu ırmakların kolları tarafından oluşturulan çok sayıdaki adacık üzerinde yer alır. Adacıklar, birbirlerine 200’ü aşkın köprüyle bağlanır. Doğu Flandr’ın endüstri merkezi, ülkenin ikinci büyük limanıdır. 19. yüzyılda, başlıca ekonomi etkinliğini oluşturan dokuma endüstrisi ve ticaretine günümüzde metalürji, çelik, petrol arıtma, kimya, makine, motorlu araç, besin vb ağır endüstri eklenmiştir.

Advertisement

Kent ve çevresinde yapılan sera çiçekçiliği de (begonya, açelya) önemlidir. Ülkenin iç bölgelerindeki tüm ırmak taşımacılığı Gent Limanı’nda toplanır. Gent-Terneuzen Kanalı aracılığıyla liman Kuzey Denizi’ne bağlanır. Kraliyet Üniversitesi (kuruluşu 1816), Devlet Tarım Enstitüsü, çeşitli akademiler, müzeler, kitaplıklar, bir piskoposluk merkezi olan kentteki eğitim ve kültür kuruluşlarının başlıcalarıdır.

Tarihsel Eserler: İki ırmağın arasında kalan eski kent (Kuip van Gent), Ortaçağ görünümünü büyük ölçüde korur. Başta, Van Eyck Kardeşlerin ünlü Gent Sunağı’nın yer aldığı gotik Sint-Baafs (St. Bavon) Katedrali olmak üzere, kentte çok sayıda tarihsel eser vardır: Kumaş Pazarı (1426-1444) ve 96 m yüksekliğindeki Çan Kulesi Belfired (1320-1329), Et Hali (15. yüzyıl), Flandr Kontları Şatosu Gravensteen (1180), zengin süslemeli cephesiyle (1531) en güzel gotik lonca evlerinden biri olan Gemiciler Evi, “Flamboyant” üslubundaki St. Michiel Kilisesi (15. yüzyıl), Graslei Rıhtım Cad-desi’ndeki 16.-17. yüzyıl evleri.


Leave A Reply