George Bernard Shaw Kimdir? Hayatı Biyografisi Eserleri ve Edebi Kariyeri

0

George Bernard Shaw Kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü yazar George Bernard Shaw’un hayatı, çalışmaları, eserleri hakkında bilgi.

George Bernard Shaw

Kaynak: commons.wikimedia.org

George Bernard Shaw
(1856 – 1950)

İrlandalı ünlü bir yazardır. Hicivli, nükteli bir yazar olarak tanınmıştır. Dublin’de doğdu. Babası adliye memuru idi, sonradan zahire tüccarlığına girişti. Annesi müzik dersleri verirdi. Shaw, okulda pek parlak bir öğrenci değildi ama, evinde iyi bir müzik zevki aldı, bilgisini artırdı. Bir yandan da Dublin müzesinde, resim sanatı, sanat tarihi üzerine incelemeler, araştırmalar yapıyordu. 15 yaşına gelince, bir iş adamının yanına memur olarak girdi. Sonra bu işi bırakıp Londra’ ya annesinin yanına gitti.

Advertisement

Shaw Londra’da 9 yıl sefaletle pençeleşti. 1879-1883 yılları arasında beş roman yazdı. Hiçbirini yayınlatamadı. 1882’den sonra, iktisat okumaya başladı. İngiltere’deki sosyalist partisinin ilk şekli olan Fabian Derneği’ne girdi. 25 yıl bu dernekte önemli bir rol oynadı, özellikle 1885-1895 arasında, nükteli, hicivli konuşmalarıyla en aranan konferansçı oldu. Kapalı salon toplantılarında, açık oturumlarda sosyalizmi anlatan nutuklar veriyordu. Bu arada kitap, sanat, tiyatro üzerinde eleştirmeler de yazıyordu,

Shaw 1892’de ilk piyesi olan «Non Olet»i yazmıştı. 1894’to «Kahramanla Asker» adlı eseri Amerika’da oynanınca adı bütün dünyaya yayıldı. 1898’de zihin yorgunluğundan hastalandı, siyasi faaliyetlerine ara verdi. Aynı yıl İrlandalı şair Charlotte Oayne-Townsend’le evlendi, sakin bir hayat devresine girdi.

Shaw zamanının en ünlü kişileriyle ahbaptı. Herkesi hicvederdi, gene de herkes onu severdi. Son derece zeki, nükteci bir insandı. 1925’te Nobel Edebiyat Armağanı’nı kazandı. Karısını kaybettikten sonra üzüntülü günler geçirdi. Bu arada düşüp oyluk kemiğini kırdı, bu yüzden 94 yaşında St. Lawrence’deki köşkünde öldü.

Bernard Shaw tiyatro, eleştirme, şiir, mektup gibi çeşitli alanlarda pek çok eser vermişti. Bütün dünya onu çağımız İngiliz edebiyatının en kudretli adamı olarak kabul etmiştir. Eserleri arasında 57 piyes vardır, çoğu komedi tarzında yazılmış sosyal hicivlerdir. Bunlardan birkaçı İstanbul ve Ankara Devlet tiyatrolarında da oynanmıştır. En ünlü eserleri şunlardır: Candida (1898); Caesar’la Kleopatra (1912); Methuselah’a Dönüş (1920); Pygmalion (1912).

Advertisement
George Bernard Shaw

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bibliyografya. — Dilimize çevrilen başlıca eserleri:

Amerika’da Bir Konferans, (R. Nuri, 1934); Göklerde Futbol (Halikarnas Balıkçısı, 1939); Candida (O. T. Günden, 1942); Androeles ile Aslan (S. Adıyaman, R. Dönmez, 1945); Blancot Posnet’ in Sırrı (R. Âdil, 1945); Caesar’la Kleopatra (N. Sevin, 1945); Ermiş Jeanne (S. Korkut, 1945); Milyoner Kadın (G. Givda, 1947); İnsan – Üstüninsan (C. Ş. Karağaçlıgil, 1949)


Kaynak 2

George Bernard Shaw Biyografisi

George Bernard Shaw; İrlandalı yazardır (Dublin 1865-İngiltere/Ayot St. Lawrence 1950).

Özel öğrenim gördü, kendini yetiştirdi, bazı denemelerden geçtikten sonra, gazeteciliğe geçti, müzik ve tiyatro eleştirileri yazdı. 20 yaşlarında geldiği İngiltere’de romancılığı denedi, hiçbiri ilgi görmeyen dört romanla başladı. (1886). Eleştirmen olarak daha çok tanındı (1885-1888). Sosyalist aydınlar topluluğu olan Fabian Derneği’ne katıldı (1884), usta saydığı bir edebiyatçıyla (İbsen) bir müzikçinin (Wagner) yaşam ve eserleri üzerinde çok durdu. İlk oyununu ancak 1892’de yazabildi: The Widower s Houses (Dul Adamın Evleri).

Bu başarısız gösteriden (iki temsil) sonra açıklayıcı önsözlerle birlikte daha eğlendirici, inci nükteli bir dizi oyunla başarıya ulaştı: Arms and the Man (Silahlar ve Kahraman) 1894, Candida (1898), The Man of Destiny (Yazgının Adamı) 1897, You Never Can Tell (Hiç Belli Olmaz) 1899, Sezar ve Kleopatra (1901), İnsan-Üstün İnsan (Man and Superman) 1903 vb. Pymalion komedisiyle ticari açıdan da başarıya ulaştı. 1913 çok sahnelendi, müzikli oyun olarak bir iki kez filme alındı). Başeserlerinden biri olan Ermiş Jeann’di 1923; değişik bir yorum getirdi.

Bir düşünce adamı kimliğiyle davranan Shaw, bütün oyunlarını belli bir savın (tez) doğruluğunu kanıtlamak için yazmış görünür. Sahneyi bir kürsü gibi kullanmayı, insanları yararlı ve gerekli saydığı eylemlere çağırmayı görev bilir. Mantık, doğruyu doğru görünen yanlıştan ayırma gücü, vakitli nükte, gerekince sert eleştiri hiç bırakmadığı ölçütlerdir. Özellikle zekâ gücü, nükte inceliğiyle dillerde dolaşmasını sağlayan ince buluşların yaratıcısıdır. 1925’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Duygusal ilişkilerle de bağlı olduğu oyuncu Miss Patrich Campbell ile yazışmaları ölümünden sonra sahneye de uygulandı: Sevgili Yalancı (1957). Oyunlarından başka romanları, konferanslar, politik-toplumsal yazılar, incelemeleri de yazdı.

Advertisement


Leave A Reply