George Calvert Kimdir?

0

George Calvert kimdir? Baltimore 1. Baronu ünvanına sahip olan George Calvert ve hayatı ile ilgili genel bilgiler.

Baltimore (1. Baronu), George Calvert, (d. 1580 ?, Kipling, Yorkshire – ö. 15 Nisan 1632, Londra, İngiltere), Katoliklere inançlarının gereklerini özgürce yerine getirebile çekleri bir sığınak bulmak amacıyla, Kuzey Amerika’da Maryland eyaletinin kurulması yönünde ilk adımı atan İngiliz devlet adamı.

Advertisement

George Calvert

1609-20 arasında Virginia Kumpanyası’nda görev aldı. 1621’de, Yüzbaşı Edward Wynne’i, Ferryland adında küçük bir yerleşme kurmak üzere Nevvfoundland’e gönderdi. İki yıl sonra, bu koloni için Avalon adıyla berat aldı. 1625’te, Katolik olduğunu açıklayarak Avam Kamarası’ndan istifa etti. Calvert’e Baltimore baronu unvanı ile İrlanda’da geniş topraklar verildi. Bundan sonra tümüyle koloni girişimleriyle ilgilenmeye başladı. Yenidünya’daki yatırımlarını güvence altına almak amacıyla 1627’de Avalon’u ziyaret etti.

Ertesi yıl ailesinin birçok üyesini de buraya getirdi. Ama Avalon’un çok sert iklimi yüzünden göçmenler arasında hastalık ve ölüm olayları yaygınlaşmıştı. Lady Baltimore, 1628’de koloniyi terk ederek Virginia’ya gitti. Bunun üzerine Baltimore, kraldan, daha ılıman bir bölge olan Chesapeake Körfezinde bir yer bağışlamasını istedi ve kralın yanıtını beklemeksizin, eşiyle buluşmak üzere Jamestown’a gitti. Ama Katolik olduğu için, Virginia’ya yerleşmesi yasaklandı. Bunun üzerine, Maryland’deki berat talebini savunmak üzere İngiltere’ye döndü, ama yeni beratın verildiğini göremeden öldü.

Advertisement


Leave A Reply