Georgia Eyaleti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Georgia Eyaleti hakkında bilgi, tarihi, bayrağı ve arması.

Georgia Eyalet Bayrağı

Georgia Eyalet Bayrağı

Georgia Amerika Birleşik Devletleri’nde eyalet. Kuzeyden Tennessee ve Kuzey Carolina, kuzeydoğudan Güney Carolina, doğudan Atlas Okyanusu, güneyden Florida, batıdan Alabama eyaletleriyle çevrilidir.

Yüzölçümü: 152.488 km2.
Nüfus yoğunluğu: 46 kişi/km2.
Başlıca kentleri: Atlanta (merkez), Columbus, Savannah, Macon.

Atlas Okyanusu’na koşut olarak uzanan Appalaş Dağları’nın güney uzantıları, eyaletin kuzey kesimini kaplar. Dağlık havzanın güney yamaçlarından doğan Savannah Irmağı, Güney Carolina ve Georgia arasında sınırı izleyerek Atlas Okyanusu’na, Alabama sınırı boyunca akan Chattahoochee Irmağı ise Flint Irmağı ile birleşerek Meksika Körfezi’ne dökülür.

Eyaletin güneyinde geniş düzlükleri sulayarak akan ırmakların bir bölümü de birleşerek Altamaha Irmağı adıyla Atlas Okyanusu’na ulaşır. Atlas Okyanusu kıyılarına koşut, kıyıya yakın çok sayıda ada eyalet sınırları içinde kalır. Appalaş Dağları’nın güneydoğusunda Savannah Irmağı üzerinde iki büyük baraj (Clark Hill, Hartwell) vardır. Eyaletin orta kesiminde Piedmont Ovası uzanır. Dağlar çam ormanlarıyla kaplıdır. Georgia’nın ana tarımsal ürünü olan pamuk yerini 1970’lerin başlarından sonra yerfıstığı, mısır ve tütüne bıraktı.

Çiftlik, kümes hayvanları yetiştiriciliği ve yumurta üretimi öteki önemli etkinliklerdir. Columbus, Augustra ve Macon kentlerinin çevresinde gelişen dokumacılık, uzun süre önde gelen endüstri dalıydı. Motorlu araç, besin, kâğıt, kimya, başlıca endüstri dallarıdır. Orman örtüsü yönünden zengin olan eyalet; kereste, kontraplak üretiminde Güneydoğu ABD’nin; denizcilikte kullanılan terebantin, reçine üretim ve dağıtımında dünyanın önde gelen merkezleridir. Mermerleriyle ünlü eyalette, kil, kaolin granit, demir filizi başlıca yeraltı kaynaklarını oluşturur. Doğal güzellikleriyle (deniz kıyısı adaları, Okefenokee Bataklığı, Chattahoochee, Oconee milli ormanları, milli askeri parkları, Kennesaw Dağı, Milli Parkı) turizm ve dinlence etkinlikleri, eyalet ekonomisine önemli bir katkı sağlar.

Advertisement

Başkent Atlanta’nın yanı sıra Columbus, Savannah Macon, Albany öteki büyük kentleridir. Toplam 104.000 km uzunluğundaki asfalt, beton kaplı karayollarının 11.850 km’si federal devlet yoludur. 33’ü özel olmak üzere toplam 140 havaalanı vardır. Eyaletin başlıca limanı, Atlas Okyanusu kıyısındaki Savannah’tır. Nüfusun % 72’sini Beyazlar, % 27’sini Zenciler, % l’ini Kızılderili ve Asya kökenliler oluşturur. Halkın % 74.5’i Protestan, % 3.5’i Katolik, % 1.5’i Musevidir.

Georgia Eyalet Arması

Georgia Eyalet Arması

Georgia Eyalet Tarihi:
Avrupalıların gelişinden önce yörede Kızılderililer yaşıyordu. 1500’lerde İspanyollar, güneydoğudaki adaları ele geçirdiler. İngiltere Kralı II. Charles, Georgia ve çevresini Carolina’yı elinde bulunduranlara verdi. İngiliz ve İspanyollar, bölge üzerinde egemenlik kurmak için aralıklı olarak yüzyıl boyunca savaştılar. 1732’de İngiliz J. E. Oglethorpe, Kral II. George’tan, eyaleti yönetme yetkisi aldı. ilk yerleşim Savannah Irmağı ağzında kuruldu. 1749’da İspanyol-İngiliz, İskoç, Gal, Alman kökenlilerle Zenciler, Georgia’ya ilk yerleşenler oldular.

1754’de kraliyet kolonisi durumuna gelen Georgia Büyük Britanya ile sıkı ticaret ilişkisi içine girdi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasından sonra Federal Anayasa’yı onaylayan ilk eyalet oldu. 18. yüzyılın sonunda, pamuk tarımı ve dokumacılığın gelişmesiyle zenginleşti. 1864’te İç Savaş sırasında önemli çatışmalara sahne oldu. 1870’te yeniden “Birlik”e katıldı.


Leave A Reply