Gergedan Gribi Nedir? Kısaca

0

Gergedan gribi nedir, nasıl olur? Gergedan gribinin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Gergedan gribi hakkında kısaca bilgi.

Gergedan Gribi Nedir? Kısaca

“Gergedan gribi” insanı halsiz bırakan, soğuk algınlığı terimi için kullanılan bir terimdir. Gerçek grip virüsünün aksine, gergedan gribi genellikle insanların günlük işlerini işte ve evde yapmaya devam etmelerini engellemez. Gergedan gribi çok yaygın olmasına rağmen, pek kimse hakkında bilgi sahibi değildir.

Advertisement

“Gergedan” terimi, “rinovirüs” ten türetilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre rinovirüs, var olan 200’den fazla soğuk algınlığı virüsünün en yaygın olanıdır. Aslında nezle hastalığının diğer adıdır da denilebilir.

Belirtiler

Gergedan gribi üst solunum yolunu etkiler: burun ve boğaz. Sık görülen semptomlar burun akıntısı, kaşıntılı burun ve boğaz, öksürük, tıkanıklık, boğaz ağrısı, sulu gözler, baş ağrıları, hafif ateş ve vücut ağrılarıdır.

Tedavi

Soğuk algınlığı için bir tedavi yoktur. Tipik tedaviler arasında ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler, öksürük şurupları bulunur. Bol sıvı alımı, su içmek tavsiye edilir.

Advertisement

Önleme

Mayo Clinic, aşağıdaki önleyici tedbirleri önermektedir: ellerinizi sık sık yıkayın, hapşırırken ve öksürürken mendil kullanın, evdeki tezgah üstü gibi şeyleri temiz tutun, kapları, paylaşmayın veya bir başkasının bardağından içmeyin.

Soğuk algınlığınız varsa, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için diğer insanlarla olan temasınızı sınırlandırmalısınız. Gergedan gribi bakteriden değil virüsden kaynaklandığı için, antibiyotikler üzerinde etkili olmayacaktır.


Leave A Reply