Germán Arciniegas Kimdir?

0
Advertisement

Germán Arciniegas kimdir ve ne yapmıştır? Germán Arciniegas hayatı, biyografisi, eserleri, çalışmaları hakkında bilgi.

Germán Arciniegas

Germán Arciniegas; (d. 6 Aralık 1900, Bogotá – ö. 30 Kasım 1999, Bogotá, Kolombiya), Kolombiyalı tarihçi, deneme yazarı, devlet adamı ve diplomattır. Amerika kıtasındaki İspanyolca konuşulan ülkelerin en seçkin yazarlarındandır. Uzun yıllar başarıyla yürüttüğü gazetecilik ve kamu hizmeti etkinliğiyle ülkesinin 20. yüzyıldaki kültürel gelişimini büyük ölçüde etkilemiş, yurt dışında da eğitimci ve diplomat olarak yaptığı çalışmalarla Amerika’nın İspanyolca konuşulan ülkelerinin tarihi ve çağdaş kültürünün Kuzey Amerikalılar ve Avrupalılarca tanınmasında önemli rol oynamıştır.

1924’te Bogotá’daki Ulusal Üniversite’nin hukuk bölümünü bitirdikten kısa bir süre sonra ülkesinde adını duyurdu. Çeşitli gazete ve dergilerde denemeler yazdı. I928’dc Bogota’da Universidad adlı dergiyi çıkardı; 1939’da aynı kentte yayımlanan El tiempo gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. Eğitim alanında da etkinlik gösteren Arciniegas, 1941-42 ve 1945-46’da eğitim bakam olarak görev yaptı; başta Chicago (1944) ve Columbia (1947-57) üniversiteleri olmak üzere, ABD’nin çeşitli üniversitelerinde ders verdi. 1959’da İtalya’ya elçi olarak atandı. Daha sonra İsrail, Venezuela ve Vatikan’da görev yaptı. 1979’da Bogotâ’daki Los Andes Üniversitesi’nin Felsefe ve Edebiyat Fakültesi dekanı oldu.

Latin Amerika’yı anlamaya ve yorumlamaya yönelik yoğun bir ilgiyle yazdığı çeşitli kitaplarda, özgün kavrayışı ve geniş bilgisiyle bu bölgenin tarihsel ve kültürel özelliklerini değişik yönleriyle inceledi. Biografia del Caribe (1945; Karayipler Tarihi) ve El contınente de siete colores (1965; Yedi Renk Kıtası) gibi yapıtlarıyla, Latin Amerika üzerine kapsamlı görüşlerini uluslararası düzeyde duyurdu.

Advertisement

Leave A Reply