Gerontolog (Gerontoloji Mezunu) Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

0

Gerontolog nedir ve nasıl olunur? Gerontologlar (Gerontoloji mezunları) ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

Gerontolog (Gerontoloji Mezunu) Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Gerontologlar yaşlanma sürecini hem fiziksel hem de duygusal olarak kolaylaştırmak için yaşlılarla birlikte çalışan, yaşlanmanın insan üzerindeki etkilerini inceleyen profesyonellerdir.

Advertisement

Gerontolog

Ne İş Yapar?

Birkaç farklı tür gerontolog vardır. Araştırma gerontologlar yaşlıların yaşamlarını anlamak ve zenginleştirmek için yaşlanma süreci ve yaşlıların yaşam ortamları hakkında araştırma yaparlar. Uygulamalı gerontologlar doğrudan yaşlılarla çalışır, bireylerle, ailelerle ve gruplarla iletişim kurar ve bunları analiz eder. İdari gerontologlar, eğitim ve yönetim becerilerini programlar geliştirmek ve yaşlı hizmetlerin sorunsuz çalışması için gerekli hizmetleri koordine etmek için kullanırlar. Gerontologlar, bilgilendirici sunumlar yaparak, yaşlı nüfusa ait kitapları ve makaleleri yayınlayarak ve ilgili filmler ve televizyon programları hazırlayarak yaşlıları eğitmekten sorumludur. Bu işle ilgilenen bireylerin yaşlılarla çalışmaktan zevk almaları ve sözlü ve yazılı iletişim becerilerini etkili olması gerekir. Gerontolojiyi düşünen herkes, insanlara yardım etmeye kendini adamış olmalıdır.

Gerontologlar ayrıca doğrudan yaşlı bireylerle de çalışabilirler. Yemek hazırlama, ulaşım ve hatta sadece güzel sohbetler gibi günlük aktivitelere yardım sağlayabilirler.

Gerontologlar yaşlı yetişkinlerin benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için diğer sağlık profesyonelleriyle de çalışabilirler. Örneğin yaşlı yetişkinler için en iyi sağlık bakım programlarının tasarlanmasına yardımcı olabilirler.

Advertisement

Eğitimi:

Gerontolog mesleğinin eğitimi, yükseköğretim kurumları; Fen-Edebiyat, Sanat ve İnsani Bilimler veya Sağlık bilimleri fakültesinde Gerontoloji Bölümünde verilmektedir Eğitim süresi 4 yıldır. Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

Gerontoloji Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Nerelerde Çalışır?

Gerontologlar genellikle daha yaşlı yetişkinleri tedavi eden veya ağırlayan hemen hemen her tesiste iş bulabilirler. Hastanelerde ve bakım evlerinde çalışabilirler, örneğin uygun bakım prosedürlerini tasarlayıp denetlerler. Gerontologlar ayrıca yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına katılarak emeklilik topluluklarında iş bulabilirler.

Yaşlı yetişkinlere yönelik programlar – toplumun yaşlı merkezlerinde bulunanlar gibi – genellikle gerontologlar tarafından organize edilir.

Dünyadaki nüfus yaşlanmasına paralellik gösterecek şekilde Türkiye’de hızla yaşlanmaktır. Bu nedenle ilerleyen yıllarda gerontolog ihtiyacının artacağı tahmin edilmektedir.

Araştırma gerontologlar laboratuarlarda veya üniversitelerde çalışabilirler. Gerontologlar ayrıca kolejlerde, hastanelerde ve üniversitelerde ders verebilirler.

Advertisement


Leave A Reply