Geyik Muhabbeti Ne Demektir? Deyimin Anlamı Hikayesi ve Örnek Cümleler

0

Geyik Muhabbeti nedir, ne demektir? Geyik Muhabbeti deyiminin anlamı nedir? Geyik Muhabbeti deyiminin hikayesi ve cümle içinde kullanımı.

Geyik Muhabbeti Anlamı;

Yararsız, uzun uzadıya konuşma için kullanılan bir deyimdir.

Geyik Muhabbeti

Deyimin Hikayesi;

Yakın tarihimizde geyik deyince aklımıza Resneli Niyazi Bey gelir. Resneli Niyazi Bey ve birliği, 1908 Temmuzu’nda Manastır’a doğru ilerlerken yanlarında bir de geyik vardır. Sürekli birliğin önünde yürüyen ve Niyazi Bey’den hiç ayrılmayan dişi bir geyik. Bu yüzden Niyazi Bey’e bir isim daha verilir, Geyikli Niyazi Bey.

Gel zaman git zaman bu geyik ve Niyazi Bey o kadar çok ünlü olur ki Sultan Abdülhamit’in kardeşi veliaht Mehmet Reşat bile geyiği görmeye gider. Niyazi Bey ve geyiği dönemin ünlü gazetelerinde tefrika edilir hatta geyikle ilgili marş bile bestelenir ve bu marş Meclis-i Mebusan’da tartışma konusu olur. Muhabbetin konusu olan geyik o denli çok konuşulur ki artık bu deyim haline dönüşür.

Bir diğer rivayete göre 4.Murat zamanında Tophane civarındaki kahvehaneler bıçkın delikanlıların ve kabadayıların mekânı olmuştur. Tophane’deki Avcılar Kahvesine 4 delikanlı gelir. Bu gençler, bir gün önce vurdukları geyiği anlatmaya başladılar. 2 metre boynuzları olan devasa bir geyiktir bu.

Kahvedekiler gençlerle dalga geçmeye başlarlar. Ancak gençlerden biri geyiğin 2 değil 2,5 metreden daha büyük olduğunu iddia eder. Aralarında başlayan kavga bütün kahveye ve kahve civarında oturan yakın arkadaşlarına sıçrar. 9 kişi ölür ve kahveden ve bir sürüde yaralı çıkar. Bütün İstanbul günlerce bu geyiği konuşur. Haber 4. Murat’a kadar gidince, padişah hemen emir verir. Bundan sonra kahvehanelerde ve toplum içinde ‘geyik muhabbeti’ yapmak yasaktır.

Günümüzde boş ve uzun konuşmalar için kullanılır.

Cümle Örnekleri;

  • Onlar bize gelince sadece geyik muhabbeti oluyor ve ben çok sıkılıyorum.
  • O kadar çok geyik muhabbeti yaptık ne için toplandığımızı unuttuk.
  • Gençler geyik muhabbetleri ile zaman öldüreceklerine yararlı bir şeyler yapsalar keşke.
  • Biraz geyik muhabbeti yapalım da kafamız dağılsın.
  • Onunla zaman geçirmek hiç istemiyorum çünkü sürekli geyik muhabbeti yapıyor.
  • Biraz geyik muhabbeti yap da oyala hemen gitmesin.

Leave A Reply