Geyşalar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Japonya’ya özgü bir kültürel kavram olan Geyşalık müessesi ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

GeyşaGeyşalar, Japonya’da erkekleri eğlendirmekle görevlendirilen kadınlardır. Geyşalar daha çok eğlence yerlerinde, lokantalarda iş adamlarını eğlendirmekle görevlidirler. «Geyşa» kelimesi Japonca’da «sanat insanı» anlamına gelir.

Geyşaların çoğu çeşitli müzik aletleri çalmasını bilirler, güzel de şarkı söylerler, fakat en önemli hünerleri güzel konuşmaktır. Geyşalar, eğlendirmekle görevlendikleri erkekleri tatlı konuşmaları ile oyalarlar. Onların konuşma alanları çeşitlidir. Eğlendirecek konular bulmakta güçlük çekmezler.

Geyşalar, Japon toplumunun zarafet ve neşe kaynağıdır. Gayet güzel giyinirler, nazik tavırlıdırlar. Yalnız geçmişle ilgili konularda değil, günün konularında da söz sahibi olacak kadar bilgilidirler. Kısacası geyşalar, her telden çalmasını bilirler. Geyşa sistemi, Japonya’ya has bir sistemdir. Dünyanın başka hiçbir memleketinde geyşaları veya onlara benzer tipleri bulmak mümkün değildir.

Geyşa olabilmek, sanıldığı kadar kolay bir iş değildir, fakat Japon kızlarına geyşaların hayatları pek çekici göründüğü için geyşa yetiştiren kurumlara başvuranlar hiç eksik olmaz. Geyşa olmaya karar veren genç kızlar, çoğunlukla pek küçük yaşta ailelerinin, rızası ile geyşa yetiştiren kuruma yazdırılır, bir miktar para verilir. Küçük kız, burada birkaç yıl kalır, yiyeceği, giyeceği, gezmesi, okuması, her türlü masrafı kuruma aittir. Yaşı gelince, toplum hayatına girer. Artık geyşa olmuş sayılır, çalışmaya başlar. Kazandığı paralarla ailesinin, daha önceden kuruma vermiş olduğu parayı taksit taksit ödemeye başlar.

Advertisement

Geyşalar çoğunlukla tiyatroyla da ilgilenirler. Tiyatroya karşı ilgi duyan geyşalar sahnede de geyşa rolü yapmaktan hoşlanırlar.

Geyşalık evleninceye kadar devam edebilir. Evlenen geyşa mesleğini bırakmak zorundadır.

Geyşalar Batı dünyasında geniş ilgi toplarlar. Geyşalar bir dönem Japonya’nın en büyük döviz kaynağı idi. Geyşalar kötü yola sapmadan erkekleri eğlendirmesini bilen gayet kültürlü, bilgili, kabiliyetli genç kızlardır.

Advertisement

Leave A Reply