Giacomo Leopardi Kimdir? Modern Zamanların En Büyük İtalyan Lirik Şairi

0
Advertisement

Giacomo Leopardi kimdir? Büyük İtalyan şair Giacomo Leopardi’nin biyografisi, hayat hikayesi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgiler.

Giacomo Leopardi

Kaynak : wikipedia.org

Giacomo Leopardi; (1798-1837), birçok kişi tarafından modern zamanların en büyük İtalyan lirik şairi olarak kabul edilir. Leopardi, 16. yüzyıldaki Torquato Tasso’nun şiirinden bu yana İtalya’da yazılmış en iyi şiirinde, muazzam bilgisini bir kenara bırakıp, baştan çıkarıcı bir sadelikle yazabildi. Petrarch ve Tasso’nun içe bakış geleneği, Leopardi’nin çalışmasında daha özgür, kusursuz bir biçimde devam ediyor.

Hayatı:

Leopardi, 29 Haziran 1798’de Recanati’de doğdu. Zayıf ve hastalıklı, soğuk ve anlayışsız bir ev ortamına katlanmak zorunda kaldı. Genç Giacomo’nun öğrenimi kısa sürede öğretmenini geride bıraktı, bu yüzden 12 yaşından itibaren tek başına bilginin peşinden gitti. Latince, İbranice ve bir dizi modern dil öğrenmenin yanı sıra, bir yıl içinde Yunancayı o kadar iyi öğrendi ki, Neptün’e yazdığı ilahi eski bir Yunan eseri olarak kabul edildi. 15 yaşında bir astronomi tarihi yazdı. Şan rüyalarından ilham alan ansiklopedik bilgisi, yorumlarda, çevirilerde, nadir metinlerin eleştirel revizyonlarında ve diğer yazılarda ifadesini buldu.

Yoğun çalışmasından kaynaklanan yorgunluk Leopardi’nin sağlığına zarar verdi ve kalıcı bir omurga deformitesi bıraktı. Fiziksel olarak çekici değildi, aşkı bulmaktan ümidini kesti ve yalnızlığı neredeyse dayanılmazdı. 1822’de ebeveynlerinden evden ayrılma izni geç alınınca, birkaç aylığına Roma’ya gitti. Recanati’ye döndükten sonra, neredeyse sonsuz düzyazı çalışması Zibaldone’nin (ölümünden sonra 7 cilt, 1898-1900’da yayınlandı) bin sayfasını çabucak yazdı; burada -özgün yansımaları diğer düşünürlere dayanan notlarla serpiştirerek- materyalist ve dünyanın mekanik yorumu.

Kısa bir süre sonra, Leopardi, bir şiir koleksiyonu olan Canzoni’yi (1824) ve çoğunlukla nesir diyaloglarından oluşan ve genellikle nefis ironik olan Le operette morali’yi (1827) yayınladı. 1830’da Floransa’ya taşındı ve burada 1831’de şiirlerinin daha kapsamlı bir koleksiyonu olan Canti’yi yayınlayan bir dizi şiire ilham veren Fanny Targioni-Tozzetti ile tanıştı. Son yıllarını yakın arkadaşı Antonio Ranieri ile geçirdi. Çok genç bir yaşta 14 Haziran 1837’de Napoli’de hayata veda etmiştir.

Giacomo Leopardi Edebi Kişiliği:

Leopardi’nin eserleri onun yüksek ve duyarlı karakterini yansıtır. Arkadaşları, kadınları ve vatansever kahramanları idealleştirme eğilimindeydi ve gerçeklik idealleştirmelerinin gerisinde kaldığında bir isyan duygusuyla doldu. Dünyayla ilişki kurmaktaki güçlükleri yalnızca toplumsal değil, aynı zamanda kozmik boyutlardaydı. İnsanın zevk arzusunun sonsuz olduğunu, ancak bunu elde etme yeteneğinin neredeyse sıfır olduğunu ilan eder.

Advertisement

Leopardi’nin şiiri, onun felsefi şüpheciliğinden ve karamsarlığından -belki de asla tamamen olmasa da- mükemmel izlenimci pastoral pasajlarla kurtarılır. En küçük duyum psikolojik ve estetik olarak yoğunlaşır. Pek çok şiirde bir pastoralin hüzünlü yansımalarla kırılması parçalı bir etki yaratır. En saf şiiri, keder ve karamsarlıktan yoksundur. Leopardi’nin felsefi düzyazısı, şiirlerinin çoğu gibi, yarattığı yanıltıcı değerleri – aşk idealleri, vatanseverlik ve yaşam duygusunun kendisini – yok etme eğilimindedir.


Leave A Reply