Gıda İsrafını Azaltmaya Yardımcı Olmak İçin Bu Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

0
Advertisement

Gıda israfı özellikle gelişmiş olan toplumlarda büyük bir sorundur. Türkiye’yi de bu ülkeler içerisinde kabul ettiğimize göre neler yapabiliriz hiç düşündünüz mü?

israf

Ortalama bir Amerikalı gıda atığı nedeniyle yılda 370 $ kaybediyor. Bu ülkemiz Trkiye’de ve diğer ülkelerde ülkelerin yıllık gelir miktarlarına göre değişkenlik gösteriyor. Ne olursa olsun ve nerede yaşarsanız yaşayın çöp kutusuna atmak için bu oldukça büyük bir para. Ancak gıda israfını kontrol altına almanıza yardımcı olacak birkaç küçük değişiklik uygulayarak gıda israfını azaltabilirsiniz.

Değişim evde ve satın alma alışkanlıklarınızla başlar. Bu basit alışkanlıklar sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda daha yeşil bir yaşam tarzı yaşamak için başka bir adım olabilir. Ve iklim değişikliği, hayatlarımızda beliren bir faktör olarak, yeşil yaşama doğru biraz kayma önemli bir adım olabilir.

İşte, gıda israfını önlemek için evde değiştirebileceğiniz şeyler.

Açık Gıdayı Alırken Miktarlara Dikkat Edin.

Semt pazarlarından ya da zincir ucuzluk marketlerinden çok fazla miktarda açık gıda almak kesinlikle iyi br fikir değil. Almak değil çok fazla almak iy bir şey değil. İhtiyacınızı düşünün ve ona göre alın. Aldığınız ürünler hızlı bir şekilde kötüye gidebilir, buna oldukça dikkat etmelisiniz.

Sadece bir hafta içinde neler tüketebileceğinizi bildiğiniz şeyleri satın alın. Bu, çöp kutusuna attığınız ürün miktarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Advertisement

Ekmek İsrafı

Önce Buzdolabınızdakileri Kullanın

Alışverişe bile başlamadan önce, zaten sahip olduklarınızı görmek için buzdolabınıza ve kilerinize bakın. Kaç kişinin kaç kez alışveriş yaparken zaten evde olan ürünlerden alıp geldiğini bir düşünün.

Dışarı çıkmadan önce envanter alın ve ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini yapın. Yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı önceden planlamanıza bile yardımcı olabilir, böylece sadece bu tarifler için ihtiyacınız olan şeyleri alırsınız. Bu şekilde, zaten sahip olduklarınızı tüketirsiniz ve tüketmeyeceğiniz daha fazla şey satın almazsınız.

Yiyeceklerinizi Saklamak için Teknik Bilgi

Hem yaptığınız yiyecekleri hem de depoladığınız yiyecekleri koruyacak iyi saklama kaplarına yatırım yapın. İhtiyacınız olandan daha fazla ürününüz varsa, onları doğrayın ve kötüleşmeden önce dondurucuya atın.

Elma, domates ve muz gibi şeyler kendi başlarına saklanmalıdır. Etraflarındaki ürünleri mahvedebilirler. Daha hızlı kötüleşme eğiliminde olduklarından karnabahar ve kereviz gibi yiyecekleri hızlı bir şekilde yiyin. Unutmayın, dondurucuya her şey konabilir.

Tasarruf ve İsraf

Advertisement

Yemeğinizin Tüm Bölümlerini Kullanın

Havuç üstlerinin pesto yapmak için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Hiç yarısını kurtarmak yerine tüm malzemeleri kullanmak için bir tarifi ikiye katlamayı düşündünüz mü? Sahip olduğunuz her ürün parçasını kullandığınızdan emin olmanın birçok yolu vardır.

Ve tarifinizi ikiye katlayamayacağınızı düşünüyorsanız ya da fazladan dahil etmek mantıklı değilse, kompostlamayı düşünün. Youtube bu tarz bilgiler için iyi bir kaynaktır.

Yiyecek israfınızı azaltmanın pek çok harika yolu var. Yiyecek israfınızı azalttığınızda, kendinize başka şeylere harcayabileceğiniz paradan tasarruf edersiniz ve aynı zamanda çevreye yardımcı olursunuz. Bundan daha iyi ne olabilir?


Leave A Reply