Gideon Sundback Kimdir? Fermuarı Geliştiren Mühendisin Hayatı Çalışmaları

0
Advertisement

Gideon Sundback kimdir ve ne yapmıştır? Fermuarı geliştiren, İsveç asıllı Amerikalı bir mühendis olan Gideon Sundback’in hayatı, çalışmaları ve icatları.

Gideon Sundback

Gideon Sundback (24 Nisan 1880 – 21 Haziran 1954), en çok fermuarın geliştirilmesindeki çalışmalarıyla ilişkilendirilen İsveçli-Amerikalı bir elektrik mühendisiydi.

Gideon Sundback

Kaynak: wikimedia.org

Hayatı

Otto Fredrik Gideon Sundback İsveç, Småland, Jönköping İlçesindeki Ödestugu Parish’teki Sonarp çiftliğinde doğdu. Zengin bir çiftçi olan Jonas Otto Magnusson Sundback ve karısı Kristina Karolina Klasdotter’ın oğluydu. İsveç’teki eğitiminden sonra Sundback, Bingen am Rhein’deki politeknik okulunda okuduğu (Almanya) ‘ya taşındı. 1903’te Sundback mühendislik sınavına girdi. 1905’te Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Kariyeri – Çalışmaları

1905 yılında Gideon Sundback, Pennsylvania, Pittsburgh’daki Westinghouse Electric and Manufacturing Company’de çalışmaya başladı. 1906’da Sundback, New Jersey Hoboken’deki Universal Fastener Company’de çalışmak üzere işe alındı. Daha sonra, 1909’da Sundback, Universal Fastener’da baş tasarımcı pozisyonuna terfi etti.

Sundback, 1906 ile 1914 yılları arasında fermuarın geliştirilmesinde çeşitli ilerlemeler kaydetti ve daha sonra Talon, Inc.’e dönüşen şirketler için çalıştı. Elias Howe, Max Wolff ve Whitcomb L. Judson gibi diğer mühendislerin önceki çalışmalarını temel aldı.

Fermuarın Gelişimi

“Judson C-curity Fastener” ın geliştirilmesinden sorumluydu. O zamanlar şirketin ürünü hala kancalara ve gözlere dayanıyordu. Sundback, C-curity’nin “Plako” adı verilen geliştirilmiş bir versiyonunu geliştirdi, ancak o da güçlü bir ayrılma eğilimi gösterdi ve önceki versiyonlardan daha başarılı değildi. Sundback nihayet 1913’te, “Kancasız Bağlantı Elemanı No. 1” ilkesine dayanmayan ilk versiyonu icadı ile kopma sorununu çözdü. Bağlantı elemanlarının sayısını inç başına dörtten on veya on bire çıkardı. Buluşu, sürgü tarafından tek parça halinde çekilen ve sürgü tarafından yönlendirilen dişler için açıklığı artıran karşılıklı iki sıra dişe sahipti.

Advertisement
fermuarın keşfi

1914 patent başvurusunun çizimi Kaynak: wikimedia.org

“Ayrılabilir Bağlantı Elemanı” patenti 1917’de yayınlandı. Gideon Sundback, yeni cihaz için üretim makinesini de yarattı. “S-L” veya “hurdasız” makine, Y şeklinde özel bir tel aldı ve ondan kepçeler kesti, ardından kepçe çukurunu ve ucu deldi ve sürekli bir fermuar zinciri oluşturmak için her kepçeyi bir kumaş bant üzerine sıkıştırdı. İşletmenin ilk yılında, Sundback’in makineleri günde birkaç yüz fit (yaklaşık 100 metre) tutturucu üretiyordu.

1914’te Sundback, birbirine kenetlenen dişlere dayanan bir versiyon olan “Kancasız No. 2” yi geliştirdi ve tüm temel özellikleriyle modern metal fermuar oldu. Bu bağlantı elemanında her diş, alt kısmında bir çukur ve üst kısmında bir uç veya konik çıkıntı olacak şekilde delinir. Bir dişin üzerindeki uç, iki diş şeridi sürgünün iki Y kanalı aracılığıyla bir araya getirilirken, diğer tarafta onu takip eden dişin alt kısmındaki eşleşen çukurla birleşir. Dişler, fermuarı giysiye bağlayan kumaş bandın kenar kenarı olan güçlü bir kumaş kordona sıkıca kıvrılır ve bir taraftaki dişler, diğer tarafın bantındakilerden yarım diş yüksekliği kadar dengelenir. Kordona ve banda o kadar sıkı tutulurlar ki, bir kez birbirine geçtikten sonra ayrılmalarına izin vermez. Bir diş, ucunun altındaki uçtan yeterince kalkamaz ve üstteki ucu, üstündeki dişin çukurundan düşemez. “Ayrılabilir Bağlantı Elemanı” için ABD Patenti 1,219,881 1917’de yayınlandı.

Fermuarın Yayılması

Fermuar adı, cihazı yeni botlarında kullanan B.F. Goodrich tarafından 1923’te oluşturuldu. Başlangıçta botlar ve tütün keseleri fermuarlar için birincil kullanımdı; moda endüstrisine alışmaları yirmi yıl daha sürdü. İkinci Dünya Savaşı sırasında fermuar, pantolon ve etek, elbisede geniş kabul gördü.

Sundback ayrıca yeni fermuar için üretim makinesini yarattı. Fermuarın ilk üreticilerinden biri olan Lightning Fastener Company, St. Catharines, Ontario’da bulunuyordu. Sundback, şirketin başkanı olarak sık sık Kanada fabrikasını ziyaret etmesine rağmen, Meadville, Pennsylvania’da ikamet etti ve bir Amerikan vatandaşı olarak kaldı. Sundback, 1951’de İsveç Kraliyet Mühendislik Bilimleri Akademisi’nin Altın Madalyası ile ödüllendirildi. Sundback, 1954’te bir kalp rahatsızlığından öldü ve Pennsylvania Meadville’deki Greendale Mezarlığı’na gömüldü.


Leave A Reply