Girişimcilik Nedir? Girişimcilik Türleri, İyi Bir Girişimcinin Özellikleri Nasıl Olmalı

0

Girişimcilik ve girişimci nedir? Girişimci türleri ve özellikleri nelerdir? İyi bir girişimci nasıl olmalıdır? İyi bir girişimcinin özellikleri.

Girişimcilik Haftası İle İlgili Kompozisyon (Girişimcilik Neden Önemli?)

Kaynak : pixabay.com

Girişimcilik

Yeni iş alanları oluşturarak veya mevcut işleri daha kazançlı duruma getirerek mal veya hizmet üretmeye girişimcilik denir. Yeni iş alanı kurarak veya mevcut işleri geliştirerek mal veya hizmet üreten kişilere ise girişimci adı verilir. Girişimciler insanlara iş imkânı sağlar. Böylece ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Girişimcilerin kurduğu tesislerde üretim yapılır. Üretim arttıkça hem ülkemizde yaşayan insanların ihtiyaçları karşılanır hem de ihtiyaçtan fazla olan ürünler satılarak ülkemize döviz girişi sağlanır. Bu sayede ülke ekonomisi güçlenir.

Advertisement

Girişimcilik Çeşitleri

Girişimcilik, günümüz dünyasında her alanda karşımıza çıkan bir kavramdır. Yeni bir şey üretme ve sunma arzusu ve ihtiyaç kapsamında talep görmesi girişimciliği türlere ve fonksiyonlarına ayırmıştır. Girişimcilik türleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar, fırsat girişimciliği ve yaratıcı girişimciliktir.

Fırsat girişimciliği, mevcut olan durumun en iyi şekilde değerlendirilmesi, sunulması ve talep görmesini sağlamaktır. Fırsat girişimciliğinde fırsatları kovalamak ve fırsat oluşturmak asıl amaçtır. Fırsatlar, kişilerin kendi iradeleriyle de ortaya çıkabilir.

Yaratıcı girişimcilik, yeni bir fikir ve projenin özgün bir şekilde sunulmasıdır. Bu özgünlük kişinin hayal gücüne ve toplumun ihtiyacına bağlıdır. İhtiyaçların her an artması, özgün fikirlerin ortaya çıkmasında bir zemin oluşturur.

Girişimcilik sayesinde topluma arz edilen ürünlerin talep görmesinde, toplumun ihtiyaçlarının karşılanması ilk hedeftir.

Advertisement
Girişimcilik Haftası İle İlgili Kompozisyon (Girişimcilik Neden Önemli?)

Kaynak : pixabay.com

İyi Bir Girişimcinin Özellikleri

İyi yetişmiş, gerekli eğitim ve öğretimden yararlanan bir girişimci yetenek, cesaret ve bilgiye sahip olmalıdır. Bunların dışında;

 • Kendine güven duymalı ve kendisine güven duyulan biri olmalıdır
 • Yeni adım atabilen ve yeniden başlayabilen biri olmalıdır
 • Sonuçları değerlendirebilmelidir
 • Mesleki zorlukları üstlenebilmelidir
 • Yaratıcı olmalıdır
 • Cesaretli olmalıdır
 • Bireysel, aynı zamanda toplumsal olmalıdır
 • İyimser ve düşünce sahibi olmalıdır
 • Sürükleyici ve güdüleyici olmalıdır
 • Başarı için yönlenmiş olmalıdır
 • Fırsatlardan yararlanabilmelidir
 • Yeniliklere açık olmalıdır
 • İşini seven biri olmalıdır

İyi bir girişimci; gözlemcidir, kararlıdır, cesurdur, sabırlıdır, azimlidir, planlıdır, fırsatçıdır, atılımlıdır, dürüsttür, çalışkandır, hayal gücü gelişmiş kişidir, düşüncelidir, yeniliğe açıktır, analitik düşünme yeterliliğine sahiptir, eleştirilere açıktır, sosyal bir insandır, duyarlı bir insandır.

Devletimiz, Girişimcilik Destek Programı kapsamında girişimcilere maddi destek vermektedir. Programının amacı girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasıdır. Girişimciler bu destek programından yararlanarak kendi işlerini kurabilir ve insanlara iş imkânı sağlayabilirler.


Leave A Reply