Girit Adası Tarihi

2
Advertisement

Girit Adasının tarihi ile ilgili ilgi. Girit ne zaman Türkler tarafından fethedildi. Kısa Girit Adası tarihi.

Girit Adası Tarihi

Girit AdasıGirit Adası ilk Akdeniz medeniyetlerinden birine beşiklik etmiştir. Bizans’ın bir eyaleti iken 674’ten başlayarak İslam ordularının istilasına uğradıysa da ancak 830’da tamamen Araplar’ın eline geçti. Kandiye şehrini Araplar kurmuşlardır. 963’te Bizans, Girit’i Araplar’dan geri aldı. 1204’te Venedik’e kaptırdı. Aydınoğlu Umur Bey 1341 seferinde Girit kıyılarına da çıktı. 1423’te de adaya bir Türk akını oldu. 1538’de Barbaros Hayrettin Paşa Girit’e büyük kuvvetler çıkararak adayı yaktı. Bu olay Osmanlı İmparatorluğu – Venedik Savaşı’nın hızla kazanılmasında önemli rol oynamıştır.

Türk ticaret yolları üzerinde bulunan adanın eninde sonunda Türkler tarafından alınacağını bilen Venedik Girit’i son derece berkitmişti. Esasen arazinin durumu buna çok elverişliydi. Sonunda 1645’te, Osmanlı İmparatorluğu Girit’e asker çıkardı. Adanın fethi ancak 1669’da tamamlandı.

Katolik Venedikliler’den son derece nefret eden yerli Rumlar keradilerini 4,5 yüzyıllık boyunduruktan kurtaran din bahislerinde liberallikleriyle tanınmış olan Türkler’i sevinçle karşıladılar. Önemli bir kitle İslam dinini kabul etti. Bir eyalet olarak imparatorluğa bağlanan adanın merkezi 1850’de Kandiye’den Hanya’ya alındı.

Yunan ihtilali başlayınca Girit’e de sirayet etti. XIX. yüzyılın ikinci yarısında Rum isyanları devamlı bir hal aldı. 1868’de adayı teftiş eden Sadrazam Ali Paşa yerli halka birtakım imtiyazlar tanıdı. Avrupa devletlerinin büyük baskısı ile bu imtiyazlar önce 1878’de sonra 1897’de daha da artırıldı. Bu son tarihte ada nüfusunun üçte birini az geçen Müslüman nüfus büyük devletlerin ateşli himayesinde bulunan Rumlar’ın baskısına dayanamayıp Anadolu’ya göçe başladı ve birçoğu da yok edildi. 10 Ekim 1912’de Balkan Savaşı’nda Yunanistan adaya tamamen el koydu. Girit’teki 243 yıllık Türk egemenliği son buldu.

Advertisement

2 yorum

  1. erdal yılmaz günaydın on

    mesajdan ziyade bir şey öğrenmek istiyorum.anneannemin babası yani büyük dedem giritten türkiyeye gelenler arasında.orada veterinermiş kendisi.onun hakkında nasıl bilgi edinebilirim onu merak ediyorum.onların yaşadıkları yerleri görmek ziyaret etmek istiyorum..lütfen bilgilendirin. emailim eyg1907@hotmail.com

Leave A Reply