Giulio Cesare Operası Konusu (George Frideric Handel)

0

Giulio Cesare Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Giulio Cesare Operasının konusu, özeti, karakterler hakkında bilgi.

GİULİO CESARE

Üç perdelik operadır.

Metin: Nicolo Haym.
Bestecisi: George Frideric Handel
İlk oynanış: 1724 Londra.

Başlıca kişiler:

Cesare (Bariton), Ptolemeus (Tenor), Cleopatra (Soprano), Cornelia (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: İ. Ö. I. yüzyılda eski Mısır.

Konusu:

Gücünün doruğunda bulunan Cesare düşmanı Pompeus’u yenilgiye uğratıp Mısır’ı egemenliğine katmıştır. Mısır tahtının iki adayı olan Ptolemeus ve kardeşi Cleopatra arasındaki gerilim sürüp gitmektedir. Ptolemeus Cesare’ye hoşgörünmek için yenik komutan Pompeus’un başını kestirip gönderir. Bu olay Roma başbuğunu üzmüştür. Cleopatra ise başka bir oyuna kapılmış, kendisini Lidia adıyla bir saray nedimesi olarak tanıtıp Cesare’ye kardeşinin planlarını haber vermeyi düşünmüştür. Bu arada Pompeus’un karısı Cornelia’nın Ptolemeus’u öldürmeye kalkması başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Cesare, Lidia adıyla tanıdığı Cleopatra’yı ilk görüşte sevmiştir. Ona evlenmek istediğini söylerken halk ve askerlerin Ptolemeus’un etkisiyle Cesare’ye karşı ayaklandığı haber verilir. Romalı başbuğ önce yenilgiye uğrarsa da askerlerini toplayıp zaferi kazanır. Opera Cesare ve Cleopatra’nın evlenme töreniyle biter.

Bestecinin arya ve resitatif tekniğinde en olumlu örneklerini toplayan bu ilgi çekici yapıt günümüzde de sahneye konmaktadır. Handel özellikle karakterlerin belirtilişinde başarı göstermiş, ayrıca senfonik bir çabayla eseri kurtaran nedenleri tamamlamıştır.


Leave A Reply