Giuseppe Parini Kimdir?

0

Giuseppe Parini kimdir? 18. yüzyılda yaşamış İtalyan şair ve yazar Giuseppe Parini hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgiler.

Giuseppe Parini Kimdir?

Giuseppe Parini (d. 22/23 Mayıs 1729, Bosisio, Milano yakınları – ö. 15 Ağustos 1799, Milano), İtalyan şair ve yazar. İncelikli bir üslupla kaleme aldığı Horatius tarzı odları, özellikle de dört kitaplık yergili şiiri İl giorno’yla (1763-1801; Gün) tanınmıştır.
Giuseppe Parini
Klasik şiirden esinlenmiş pastoral şiirlerden oluşan Alcune poesie di Ripano Eupilino (1752; Ripano Eupilino’nun Birkaç Şiiri) adlı kitabıyla edebiyat çevrelerine katıldı. Ertesi yıl Milano’daki Accademia dei Trasformati’ye girdi.

Advertisement

Dialogo Sopra la nobiltâ (1757; Soyluluk Üzerine Diyalog) adlı yapıtı, bir soylunun cesediyle bir şairin cesedinin soyluluk üzerine yaptıkları tartışmadan oluşuyordu. Başyapıtı sayılan İl giorno ise, Milano aristokrasisinin yüzeyselliğini ve bencilliğini yeriyordu.

İl giorno’nun ilk iki bölümünün yayımlanması Parini’ye büyük ün kazandırdı. Gazzeta di Milano’nun yayın yönetmeni oldu, ardından Palatino ve Brera okullarında beşeri bilimler dersleri vermeye başladı. Milano’da genç Mozart’la tanıştı; 1771’de sahnelenen Ascanio in Alba (Ascanio Alba’da) adlı operasının müziklerini de Mozart yazdı. Fransızlar Milano’yu alınca (1796) Parini gönülsüz de olsa, üç yıl süreyle hükümet görevinde çalıştı. Parini’nin öteki yapıtları arasında en önemlisi, yaklaşık 20 yıllık bir süre içinde yazdığı yapıtlardan oluşan Odi’dir (1795; Odlar). Parini’nin ayrıca edebi incelemeleri ve estetik üzerine Dei principi generali e particolari delle belle lettere .(1801; Edebiyatın Genel ve Özel İlkeleri Üzerine) adlı bir incelemesi vardır.


Leave A Reply