Giuseppe Verdi Hayatı ve Eserleri

0

Giuseppe Verdi kimdir? Bestelediği operaları ile ünlü besteci Giuseppe Verdi’nin hayat hikayesi, eserleri, ünlü eseri Aida hakkında bilgi.

Giuseppe Verdi Hayatı ve Eserleri

Giuseppe Verdi; İtalyan bestecisidir (Busseto/Parma 1813-Milano 1901).

Advertisement

Giuseppe-Verdi-1İlk müzik derslerini kilisenin papazından aldı; 9 yaşında kilise orgcusu oldu. Milano Korservatuvarı’nın piyano dalında başarılı olamadı. Bazı desteklerle çembalocu Vicenzo Lavigna’dan özel dersler aldı. 1839’da ilk operası Oberto Conte di San Bonifacio, Milano’nun Scala sahnesinde büyük ilgi topladı. İki çocuğunun ve eşinin ölümünden sonra bestelediği Un Giorno di Regno (Bir Günlük Hükümdarlık) 1840’ta Milano’da sahnelendiyse de beklediği ilgiyi görmedi. Merelli’nin desteğiyle 1842’de Nabucco’yu Milano Operası’nda sahneledikten sonra sınırları İtalya’yı aşan bir ün kazandı. Ertesi yıl I Lombardi büyük başarı sağladı. O yıllarda birçok opera siparişleri aldı. 1847’de Shakespeare’nin oyunu Machbeth’in müziğini yaptı. Adı İtalyan ulusçuluğunun simgesi haline getirilerek V.E.R.D.İ. kısaltmasıyla (Vittorio Emmanuella Roi de d’İtalia: “İtalya Kralı Vittorio Emmanuella”) biçimine dönüştürüldü. 1849’da Sant Agata’daki çiftliğine çekildi.

Bu arada şarkıcı Giuseppina Strepponi (1817-1897) ile evlendi. 1861’de Torino milletvekili oldu. 1884’te Shakespeare’in uyarladığı Otello’yu 1889’da Falstaff‘ı yazdı. Her iki eser de büyük başarı kazandı. İlkinden son yazdığı operasına kadar hep dorukta kaldı, İtalyan opera sanatına egemen oldu. Sahnede koro bölümlerini Nabucco’da iyice azalttı, daha çok eylemlere önem vererek olayları ön plana çıkardı. Gösterişli opera sahnelerinin merkezini koro oluşturdu. Eserlerinde sahnenin büyüklüğü gitgide daha fazla önem kazandı. Sahneyi aynı anda gerçekleşen birden fazla olay için bölümlerken karmaşık ama daha güçlü bir anlatım sağladı. Orkestranın serbest hareketliliği içinde olayları daha geniş topluluğa dayadı.

Başlıca eseri:

Başlıca eserleri: Orkestra müziği: Minör Yaylı Çalgılar Dörtlüsü (1873); Opera: Ernani (1844), Attila (1846). Jerusalem (1847), I. Masnadieri (1847), Luisa Miller (1849), Rigoletto (1851), İl Travatore (1853), La Traviata (1853), Simon Boccanegra (1857), Un Ballo in Maschera (Bir Maskeli Balo) 1859, La Forza del destino (Talihin Kudreti) 1862, Don Carlos (1867), Aida (1871). Dinsel Müzik: Tantum Ergo (1836), Requim (1874).

Aida, bestecinin önde gelen operası; ilk oynanışı 1871. Süveyş Kanalı’nın açılış şenlikleri nedeniyle yaptırılan Kahire’deki İtalyan Tiyatrosu için bestelendi. Aida’da Fransız büyük operasının görkemli üslubu, ses tekniğine dayanan İtalyan operasının öğeleri ve Verdi’nin ifade yoğunluğu birleşmiş, eser, çeşitli motiflerle zenginleştirilmiştir. Konu özetine göre, Mısırlı başkomutan Radames, kazanacağı zaferin ödülü olarak firavunun kızı Amneris ile evlenecektir. Ama Radames düşman kralının Mısır’da köle olarak tutulan kızı Aida’yı sever. Bir askerlik sırrını ağzından kaçıran Radames, diri diri gömülme cezasına çarptırılır. Cezanın uygulanacağı yeraltı mezar hücresine Aida da gizlice girer ve sevgilisiyle ölüme gitmeyi yeğler.

Advertisement


Leave A Reply