Giyim Eşyaları Nasıl Korunur?

0

Yazlık ve kışlık giyim eşyaları nasıl korunmalıdır püf noktaları nelerdir sorularının yanıtlarının yer aldığı yazımız

Giyim AskılarıGiyim eşyasının, yapıldıkları maddelere göre korunma yöntemleri vardır. İyi korunan, gerekli şartlar altında saklanan giyim eşyası uzun süre dayandığı gibi, onlardan beklenilen fayda da ancak böyle sağlanabilir.

Advertisement

Bunların başlıcalarını şöylece özetleyebiliriz:

YAZLIK GİYİM EŞYASI

Yazın giydiğimiz iç ve dış elbiseler, oldukça ince kumaşlardan yapılmıştır; bunun için, çabuk yıpranabilir. Bu gibi giyim eşyasının iyi korunması için, sık yıkanması, yalnız, yıkanırken yıpranmamal arına dikkat edilmesi gerekir.

İpeklilerden ince yünlülere, naylondan daha başka suni kumaşlara kadar, her türlü yazlık elbisenin kendine göre birer yıkanış usulü vardır. Bunlar yıkanırken bu usullere uymak şarttır. Çeşitli kumaşlardan yapılmış her türlü giyim eşyası, saklanmak üzere dolaba, sandığa konulmadan önce, iyice temizlenmeli, tozları giderilmelidir.

Advertisement

Yazlık giyim eşyası arasında, özellikle bakım isteyen şeylerden biri de naylon kumaşlardır. Bunlar, kolay yıkanmaları bakımından, sık sık temizlenebilirse de ütülenmeleri hayli özen ister. Bu gibi giyim eşyası hafif kızdırılmış ütüyle ütülenmelidir. Ayrıca, sık sık havalandırılmalı, terli, ıslak bırakılmamalıdır

KIŞLIK GİYİM EŞYASI

Bunların arasında en büyük dikkat isteyenler kürklerdir. Bir kere, kürk manto vesaireler, ıslanınca, asla bir sıcaklık kaynağına yakın bir yerde kurutulmamalıdır. Bu gibi giyim eşyasının en iyi kurutulma yolu, sıcaklık kaynağından sobadan, kaloriferden uzak bir yerde, kendi kendine kurumaya bırakmaktır. İkincisi, yaz gelip kaldırılacağı zaman, kürkler iyice temizlenmeli, tozları giderilmelidir. Ayrıca, gene kışa saklamak üzere, dolaba, sandığa konulurken naftalinlemek gerekmektedir. Bu şekilde güvelerden korunulabilir.

Kışlık giyim eşyası arasında, bakımına önem verilecek olanlardan biri de yünlü elbiselerdir. Bunlar da temiz olarak saklanmalı, kaldırılacağı zaman da tozları iyice giderilmelidir.

Genel olarak, ayakkabılar da iyi bir bakım ister. Sık sık boyamak, her zaman aynı boyayı bulamamaktan dolayı, rengin değişmesi bakımından mahzurlu olabilir. En iyisi, ayakkabıları sabunlu suya batırılmış süngerle silmektir. Ayrıca, ayakkabılar da, kürk gibi, sıcaklık kaynaklarından uzak bulundurulmalı, uzun müddet saklanacaksa içine kalıp yerleştirilmelidir.

Advertisement


Leave A Reply