Giyom Tell Kimdir?

0
Advertisement

Adına operetler, tiyatro eserleri yazılmış olan İsviçre’nin efsanevi ulusal kahramanı olan Giyom Tell ile ilgil bilgiler. Giyom Tell kimdir?

Giyom Tell

İsviçre bağımsızlığının kurucusu sayılan efsanevi bir kahramandır. Ok atmadaki ustalığı ile ün kazanmıştı. Avusturyalı genel vali Gessler, Uri’de Altorf Meydanı’na diktiği direğin üstüne şapkasını koymuş, herkesin, geçerken bu şapkayı selamlamasını emretmişti. TelL, bu emri dinlemediği için, oğlunun başına konan elmayı okla uzaktan vurmaya, vuramazsa öldürülmeye mahkum edilmişti.

Giyom Tell uzaktan, oku oğluna isabet ettirmeden elmayı vurdu. Yalnız, gene de kurtulamadı. Sözde, Avusturyalı valiyi öldüreceğini söylemişti; vali bunu bahane ederek Tell’i hapse mahkum etti. Tell, Canton Gölü kıyısında Kussnacht Kalesi’ne götürülürken gölde fırtına koptu. Tell kaçmak fırsatını buldu, yolda pusu kurarak valiyi okla öldürdü, ondan sonra, İsviçreliler ayaklandılar, yurtlarının bağımsızlığını kazandılar.

Efsaneye göre Tell, gölde bir kaza sırasında bir çocuğu kurtardıktan sonra suların akıntısına kapılarak boğulmuştur. Arkasında yay olduğu halde onu oğlu ile birlikte gösteren heykeli ünlüdür. Bu efsaneye ait sanat eserleri arasında en tanınmışları Schiller‘in beş perdelik «Guillaume Tell» dramı ile Rossini‘nin bestelediği operadır.

Advertisement

Leave A Reply