Gizemli Sakkara Kuşu, Antik Mısırlılar Uçmayı Biliyorlar Mıydı?

0

İnsanoğlunun uçuş macerası gerçekte ne zaman başlıyor? Antik Mısır’ın gizemlerinden biri olan Sakkara Kuşu ile ilgili teoriler ve çalışmalar.

Yüz yıl önce, uçuş macerası Wright kardeşlerle ve benzinli bir motorlu çift pervane planörüyle başladı. O andan itibaren insan, atalarının zihinlerine dayanan bir rüyayı taçlandırdı. Leonardo da Vinci’nin planları kesinlikle yelken, planör ve pervane çizimleriyle uçuşun öncüsüdür, ancak geçmişin birçok mitolojisinde atalarımızın bir şekilde uçmasına izin verebilecek cihazlara referanslar buluyoruz. Bunlar sadece efsaneler mi?

Sakkara Kuşu

Kahire Mısır Müzesi’nin 22. odasında sergilenen envanter no. 6347, en tartışmalı arkeolojik bulgulardan biridir. Yaklaşık 14 cm (5.51 inç) uzunluğunda ve 18 cm (7.09 inç) kanat açıklığında, ilk bakışta bize bir planörü hatırlatan şey 40 gramdan (1,41 oz.) Daha ağır olmayan bir nesnedir.

“Uzaylılar piramitleri inşa ettiler” teorisyenleri bu eseri seviyorlar çünkü ilk bakışta zaman yolculuğu yapan eski bir Mısırlı ya da ciddi aerodinamik bilgisi olan biri tarafından yaratılmış gibi görünüyor.

Sakkara Kuşu

Antik Kökenlere göre, Sakkara kuşu 1898 yılında Padiimen mezarında keşfedildi. Yaklaşık 2.200 yaşında ve açıkçası kuş kafalı bir uçak gibi görünüyor. Ayrıca, eserin yakınında bulunan papirüs belgelerinde “Uçmak istiyorum” kelimeleri var. Bu, 1898’de bir şeyi bulan adam da dahil olmak üzere, bazı insanların Sakkara kuşunun aslında eski Mısırlıların kendilerini inşa ettikleri veya başkalarının uçtuğunu gördüğü gerçek bir uçağın modeli olduğunu varsaymasına yol açtı. Aslında birkaç kişi Sakkara kuşunun çalışma kopyalarını test etti.

Bir sanatçının aşırı stilizasyonundan etkilenmiş olabilecek eser, varsayımsal bir kuşun tüylerini temsil eden herhangi bir oymaya sahip değildir; ancak, bu özelliğin neredeyse tamamen kaybolan boyadan kaynaklanabileceğini eklemeliyiz. Rüzgârın yönünü belirtmek için kutsal teknelere yerleştirilecek bir ritüel nesne, bir oyuncak veya bir rüzgar gülü olabilir; bu son hipotez, Khonsu Tapınağı’nda bulunan Yeni Krallık’tan bazı kabartmalarda onaylanacaktır.

2002 yılında Martin Gregorie adlı bir planör tasarımcısı, Sakkara kuşunun çalışan bir modelini yaptı, bu da kuşun uçmak için bir kuyruk kanadı dengeleyicisine (orijinal modelde eksik) ihtiyaç duyacağını ve oysa modelde olmadığını gösterdi. Bu daha çok Sakkara kuşunun tesadüfen bir uçağa benzeyen bir oyuncak olduğu teorisini desteklemektedir.


Leave A Reply