Gizli Bilimler Ne Demek?

0
Advertisement

Gizli bilimler denilince ne anlamalıyız? Gizli bilimler ne anlama gelir ve gizli bilimler ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

gizli bilimlerGizli Bilimler, bugünkü pozitif bilimin kurallarını tanımayan, doğaüstü olaylarla uğraşan sözde bilimlere «gizli bilimler» denir.

Eski çağlarda gizli bilimlere kayıtsız şartsız inanılırdı. Eski Yunanlılar’ın Romalılar’ın dinlerinde olduğu gibi gizli bilimlerde de her şeyden önce tam bir sadakatle, fazla soru sormadan inanmak gerekirdi. Gizli bilimlerin en çok rağbet gören kolları astroloji, simya ve büyü idi. Birçok insanlar bu kaynağı belirsiz bilimlere hayatlarını bağlamışlar, bu gizli bilimler yolu ile doğanın sırlarını çözeceklerine inanmışlardı. En yaygın uğraşı ise yüzyıllar boyunca kimi insanlar maddeleri altına çevirmenin yollarını aramışlar ancak başarısız olmuşlardır.

Bugün de gizli bilimlerin bazı kolları hala rağbet görmektedir. Medeni ülkelerde bile doğa üstü kuvvetlerin varlığına inananlar, bir gün keşfedeceklerini umanlar çoktur. Bu arada, hipnotizma, ispirtizma üzerinde çalışmalar yarı bilimsel bir yola girebilecek kadar ilerlemişse de henüz kesin birer bilim durumuna gelememiştir.

Advertisement

Leave A Reply