Gloomy Sunday Şarkısının Hikayesi

0

Gloomy Sunday isimli Macar müzisyen Rezso Seress tarafından bestelenmiş şarkının hikayesi hakkında bilgi.

Gloomy Sunday çok enteresan bir şarkıdır çünkü bu şarkı bir çok insanın ölümüne sebebiyet vermiştir. Rivayet odur ki şarkının barındırdığı hüzün o kadar etkiliymiş ki bir çok kişi sırf bu şarkı yüzünden intihar etmiş. Besteci Rezso Seress’in sevgilisi bir kağıda “Gloomy Sunday” yazdıktan sonra bir şişe zehiri içip intihar etmiştir. Hatta bestecisi olan Rezso Seress’de yıllar sonra intihar ederek hayatına son vermiştir. Gloomy Sunday Türkçe karşılığı Kederli Pazar dır.

Advertisement

Hüzünlü ve melankolik sözleri olan bu şarkı aynı zamanda yurtdışında Hungarian Suicide Song yani Macar İntihar Şarkısı olarak da isimlendirilmektedir. Şarkının bestesi 1932 yılında yapılmış olmasına rağmen rağmen şarkının yayınlanması için 1933’e kadar süre geçmesi gerekiyor çünkü hemen bu şarkıyı yayınlayacak bir yayımcı bulunamıyor.

Ancak ne olduysa oluyor ve bu şarkının radyolarda çalınması ile birlikte intihar haberleri de gelmeye başlıyor. Kimi intihar eden kişi sadece bir kağıda Gloomy Sunday yazıp intihar ederken kimi cenzesinde bu şarkının çalınmasını vasiyet ediyor. İntihar eden kişilerin yaş aralığı da 14 ile 80 arasında değişiyor.

Şarkı günümüze kadar bir çok sanatçının repertuarına girmiş durumda. 1941 yılında Billie Holiday tarafından en iyi şekilde icra edildiği söylenmektedir. Bizim favorimiz ise Björk’ün 2010 yılındaki performansıdır.

Advertisement


Leave A Reply