Glutensiz Diyetin İlk Haftası Başınıza Gelebilecekler? Glutensiz Diyete Nasıl Alışılır?

0

Glutensiz diyet zordur? Peki glutensiz diyet yaparken ilk bir hafta başınıza neler gelir? Glutensiz diyete nasıl alışabilirsiniz? İşte önerilerimiz.

Gluten Free

Kaynak: pixabay.com

Glutensiz bir diyete başladığınızda, semptomlarınız ortadan kalkacak ve bu da sizi glutenden kaçınmaya devam etmek için motive etmenize yardımcı olacaktır. Pek çok gıda glüten içerdiğinden glütensiz bir diyete başlamak zor olabilir, ancak geçişi kolaylaştırmak için adımlar atabilirsiniz.

Mutfağınızı Temizleyin

Glutensiz bir diyete başladığınızda mutfağınızı temizleyin. Artık yiyemeyeceğiniz gıdalardan kurtulun ve mutfak aletlerinizi iyice temizleyin. Ekmek kızartma makinesi fırınları gibi glüten içeren ve glütensiz yiyecekler için aynı mutfak aletlerini kullanarak çapraz bulaşmaya neden olmayın. Evde yalnızca glütensiz yiyeceklerin bulunması çapraz bulaşmayı önlemeyi kolaylaştırabilir ve glütensiz olmayan yiyecekleri ortadan kaldırmak, yememeniz gereken bir şeyi yeme isteğini sınırlayabilir.

Sosyal durumlar

Bir arkadaşınızın evinde sosyal bir etkinliğe gidiyorsanız, yanınızda yiyebileceğiniz güvenli bir yemek getirmeyi düşünün. O zaman yiyebileceğiniz bir şeye sahip olmanız garanti edilir. Dışarıda yemek yerken, yemek siparişi vermeden önce şefe danışabilmeniz için, glüten içeren tüm malzemelerin bir listesini yanınızda bulundurun. Birçok gıda glüten içerir ve glüten içeren tahılların birden fazla adı vardır, bu nedenle içerik listelerinde buğday, arpa ve çavdar aramak yeterli değildir. Buğday ayrıca yazıldığından, bulgur, graham, durum, farina, irmik ve kamut olarak da adlandırılabilir ve modifiye gıda nişastası, bitkisel protein, malt, emülgatörler ve karamel aroması glüten içerebilir.

Glutensiz Ekmek

Glutensiz Ekmek (Kaynak: pixabay.com)

Favori Yiyeceklere Alternatifler

Yeni bir diyete başlamanın en zor yanlarından biri, en sevdiğiniz yiyecekleri artık yiyemeyeceğiniz endişesidir. Gittikçe daha fazla glütensiz yiyecek her zaman mevcut hale geliyor ve bu da sevdiğiniz yiyecekler için glütensiz alternatifler bulmayı kolaylaştırıyor. Marketinizin glütensiz bölümüne bakın ve çevrimiçi glütensiz tarifleri arayın. Farklı seçeneklerle denemeler yapmak, sizin için uygun olanı bulmanıza yardımcı olacaktır. En sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda olmadığınızı bilmek, glütensiz diyetinize bağlı kalmanızı kolaylaştıracaktır.

Yemek Planlama

Taze veya dondurulmuş meyve ve sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, yumurtalar ve etler gibi tahıl içermeyen bütün, işlenmemiş gıdalar glütensiz bir diyetle yemek için güvenlidir. Yemeklerinizi bu yiyeceklere dayandırmak, yiyebileceğiniz tahıl türlerine ve işlenmiş yiyeceklere alışırken diyetinizi planlamanızı kolaylaştırabilir. Yemeklerinizi tamamlamak ve tahıllara yönelik her türlü isteğinizi gidermek için glütensiz bir etiket içeren tahıl ürünlerini seçin. Kayıtlı bir diyetisyenle konuşmak, başlamanıza yardımcı olabilir ve yeni diyetinizde gerekli besin maddelerini yeterince almanızı sağlayabilir.


Leave A Reply