Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

0

Gökkuşağı nedir? Gökkuşağı nasıl oluşur. Gökkuşağında hangi renkler olur ve gökkuşağının oluşması için uygun şartlar nelerdir

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Advertisement

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Düşmekte olan yağmur damlacıklarında güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla gökyüzünde oluşan yedi renkli, kemer biçimindeki görüntüye gökkuşağı denilmektedir. Halk dilinde alkım, ebekuşağı, alaimisema, ebemkuşağı, elegimsağma, hacılarkuşağı, yağmurkuşağı gibi adlarla da anılır.

Genellikle ikindiye doğru sağanak yağışların geçmesinden sonra sıklıkla gözlenir. Gökkuşağında ortaya çıkan kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renkler güneşli ve aynı zamanda yağmurlu havalarda yağmur damlacıklarının güneş ışınlarını bir prizma gibi tayflarına ayırması ile oluşur. Tipik bir gökkuşağı tam ya da kısmi bir yay biçiminde ya da eş merkezli arklardan oluşur. Genellikle güneş ışığında görülürlerse de ay ışığında ya da yapay ışıkta da görülebilir.

Gökkuşağının gözlemciye göre uzaklığı sabit olmayıp görüş uzaklığıyla doğru orantılıdır. Gökkuşağını oluşturan yağmur damlaları güneş ışığının tersindedir. Bu nedenle gözlemcinin göreceği gökkuşağı ya yarıçapı açı cinsinden 42° ya da 50° içinde olur. Güneşin yüksekliği 52°’yi geçerse gökkuşağı oluşmaz. 42° olan birinci gökkuşağında kırmızı renk dışta mor renk iç kesimdedir. 50 yarıçaplı gökkuşağında renk dizilişi bunun tersidir.

Yerden yükseldikçe, örneğin yüksekten uçan bir uçaktan gökkuşağı tam bir daire olarak gözlenir. Bu iki gökkuşağının dışında bazen kırmızı ya da kırmızı-yeşil renklerden oluşan daha sönük küçük ikinci kuşak da görülür. Gerekli koşulların oluşması durumunda su fıskiyelerinin çağlayan çevrelerinin ve soğuk havalarda buz kristallerinin yansıttığı küçük çaplı gökkuşakları da seyrek olarak gözlenir.

Advertisement


Leave A Reply