Gökkuzgun Kuşu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Gökkuzgun nasıl bir kuştur? Gökkuzgun kuşu özellikleri, yaşam alanları, çiftleşme ve beslenmesi ile ilgili bilgi.

gökkuzgun kuşu

Gökkuzgun Kuşu Hakkında Bilgi

Gökkuzgun; (Lat. Coracias garrulus)

Gökkuzgunumsular takımının, Gökkuzgungiller familyasından bir kuş türüdür. Başı ve kanatları mavi, boynu ve karnı yeşil, sırtı kırmızı tüylüdür. Boyu 30-32 cm kadardır. Başı ve gagası kuvvetli, gaganın ucu kıvrıktır. Avrupa, Asya ve Afrika’da ağaçlık yerlerde yaşar. Göçmen kuşlardandır. Küçük böceklerle beslenirler.

Gökkuzgungiller, (Lat. Coraciidae)

Gökkuzgunumsular takımından bir kuş familyasıdır. Eski Dünya’nın ılıman bölgelerinde yaşarlar. Gök mavisi kanatların sırtla birleştiği yerler kestane rengidir. Gövde mavi, yeşil, pembe, kahverengi tüylerle süslüdür. Gagaları düz, ucu hafif engelli, burun delikleri çıplaktır. Yan kuyruk tüyleri biraz daha uzundur. Çiftleşme mevsimi dışında oldukça sakin kuşlardır.

gokkuzgun

Advertisement

Böcek, çekirge ve küçük kertenkelelerle beslenirler. Ağaç kovuklarında ya da akarsu kıyılarındaki oyuklarda yuvarlanırlar. Çiftleşme döneminde hareketlenip bağırırlar. Dişi gökkuzgungiller 2-4 yumurta yaparlar. Yumurtadan çıkan yavrular 5 hafta içinde ergin rengini alıp yuvadan uçarlar. En bilinen türü gökkuzgundur.

Gökkuzgunumsular, (Lat. Coraciiformes)

Kuşlar sınıfının karinalılar bölümüne bağlı takımdır. Bu takımdaki kuşların hemen hepsi parlak tüylüdür. Yuvalarını ağaç kovuklarına kaparlar. Küçük hayvanlarla beslenirler. Hemen hepsi sıcak ülkelerde yaşarlar. Bu takımdaki en önemli familyalar: Gökkuzgungiller, arıkuşugiller, yalıçapkınları, çavuşkuşugiller.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?