Gölhisar Nerededir?

0

Gölhisar nerededir? Gölhisar hangi ilimize bağlıdır? Gölhisar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

GölhisarGölhisar; Burdur İli’ne bağlı ilçe merkezidir. 6 köyü vardır. İlin güney batısında; kuzeyden Tefenni, doğudan Çavdır, güneyden Altınyayla, batıdan Denizli’nin Çameli ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Toroslar’ın bir bölümünü de içeren ilçenin batısındaki dağlık bölge, Teke Dağları’nın uzantısıdır. Dalaman Çayı, bu dağların doğusunda uzanan vadi boyunca kuzey yönünde akar; vadinin doğusu da dağlıktır. Dalaman Çayı’nın suladığı vadi verimli topraklarla kaplıdır. İlçenin batısında, yarısı Antalya İli’nde kalan Söğüt Gölü yer alır. Akdeniz iklimiyle kara iklimi arasında bir geçiş ikliminin görüldüğü ilçede; kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar serin geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C, yağış tutarı 650-700 mm’dir. En yağmurlu dönem ilkbahardır. Düzlük alanlar bozkır olmasına karşın, dağlar meşe, karaçam ormanlarıyla kaplıdır. Ekonomi, tarım (şekerpancarı, buğday, arpa, mısır, anason, soğan, patates), meyvecilik (elma, armut, üzüm), küçükbaş hayvancılık (koyun, kılkeçisi) ve kültür balıkçılığına dayanır. İlçe merkezinin güneybatısında Gölhisar Gölü’nde bir adacık üzerinde Hamitoğulları dönemine ait kale kalıntıları vardır.

Aynı adı taşıyan ovanın batı eteğinde, deniz düzeyinden 988 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 112 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply