Göllerin Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Göl nedir? Göllerin insanlar ve canlılar için ne gibi faydaları vardır? Göllerin yararları hakkında bilgi.

Bafa Gölü

Kaynak: commons.wikimedia.org

Göl; karalarla çevrili su kitlesidir. Dünyanın her yanında göller vardır, çoğunun bulunduğu yükseklik de birbirinden çok farklıdır. Meselâ Güney Amerika’daki Titicaca Gölü deniz yüzeyinden 3.812 m. yüksektedir. Öte yandan, Ürdün’deki Lût Gölü deniz yüzeyinden 312 m. aşağıdadır.

Göllerin Faydası

İnsanlar eskiden beri çeşitli alanlarda göllerden faydalanmışlardır. Cilâlıtaş Çağı’ nın insanları göllerde kazıklar üzerine kurdukları evlerle kendilerini yabani hayvanlardan koruma çareleri aramışlardır. Göllerden elde edilen av, her zaman için insanların en değerli besinlerinin başında gelmiştir.

Göller bulundukları çevrenin iklimine de geniş ölçüde etki yapar. Yazın sıcak günlerinde bir göl, çevresindeki karalar kadar ısınmaz. Bundan dolayı göl üzerinden esen rüzgârlar serinler, bu serinliği karaların kilometrelerce içlerine kadar götürür. Kışın da göl, karalar kadar çabuk soğumaz, bu sayede çevresindeki iklimin ılık olmasını sağlar. Soğuk mevsimlerde büyük göllerden esen ılık hava o çevredeki bitkilerin yetişmesinde önemli bir rol oynar. Aynı şekilde, ilkbaharda göllerden esen soğuk rüzgâr, meyva ağaçlarının vaktinden önce çiçek açmasını önler. Bu sayede her hangi bir don tehlikesi de önlenmiş olur.

Öte yandan, büyük göller ve bunları birbirine bağlayan nehirler ulaştırmada çok Önemli roller oynar. Eskiden sandallarla, sallarla yapılan bu ulaştırmanın yerini şimdi gemiler almıştır. Ulaştırmaya elverişli olan Van Gölü’nde vapurlar, motorlar çalışır.

Göllerden sulama işlerinde de faydalanılır. Açılan kanallar sayesinde bir gölün suyu çok uzak yerlere götürülebilir. Büyük barajların arkasında toplanan sular, çok defa hiç de azımsanmayacak büyüklükte göller meydana getirirler.

Advertisement

Leave A Reply