Golytely İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Golytely İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Golytely İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Golytely neyi tedavi eder?

Golytely

Advertisement

Golytely

Kullanımlar

Elektrolitli PEG (polietilen glikol), kolonoskopi veya baryum lavman röntgenleri gibi belirli bağırsak muayene prosedürlerinden önce bağırsakları temizlemek için kullanılır. Kolona büyük miktarlarda su çekerek çalışan bir müshildir. Bu etki sulu bağırsak hareketlerine neden olur. Dışkının bağırsaklardan temizlenmesi, doktorunuzun işleminiz sırasında bağırsakları daha iyi incelemesine yardımcı olur.

Golytely 236 Gram-22.74 Gram-6.74 Gram-5.86 Gram Oral Solüsyon nasıl kullanılır?

Bu ürünün bazı markaları bir İlaç Rehberi ile birlikte gelir. Varsa, bu ürünü almaya başlamadan önce eczacınızın verdiği İlaç Kılavuzunu okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Doktorunuz tarafından sağlanan özel diyet talimatlarını izleyin. Genellikle prosedürünüzden önceki gün başlayarak prosedürünüz sonrasına kadar katı yiyecekler yemeyin.

Advertisement

Bu ürün kullanımdan önce belirtildiği gibi su ile karıştırılmalıdır. Bu ürünü karıştırmak için tüm talimatları dikkatlice okuyun ve uygulayın. Karıştırdıktan sonra kabı buzdolabına koyun. Karıştırılan sıvının soğutulması tadı iyileştirecektir.

Bu ürün, belirli sıvı koyulaştırıcıların (nişasta bazlı ürünler) iyi çalışmamasına neden olabilir. Bu ürünle birlikte sıvı kıvam artırıcılar kullanıyorsanız, bu ürünle etkileşime girmeyecek bir sıvı koyulaştırıcı seçmek için eczacınızla görüşün.

Dozaj, tıbbi durumunuza, prosedürünüze ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Karışımı doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan alın. Karıştırılan sıvıyı yavaşça yudumlamak yerine çabuk içmek en iyisidir. Karışım ayrıca burundan mideye (nazogastrik) bir tüp yoluyla da verilebilir. Ne zaman ve ne kadar içeceğiniz konusunda doktorunuzun verdiği özel talimatları izleyin. Doktorunuzun önerdiği miktarı içmeyi bitirdiğinizden emin olun.

Sulu bağırsak hareketleri genellikle karıştırılmış sıvıyı içmeye başladıktan 1 saat sonra başlar. Vücudunuzun çok su kaybetmesini önlemek için (susuz kalmamak) doktorunuzun talimatına göre bol miktarda berrak sıvı için.

Advertisement

Bu ürünü almaya başlamadan önce 1 saat içinde diğer ilaçları ağızdan almaktan kaçının. Bunu yapmak, diğer ilaçların daha az işe yaramasına neden olabilir. Diğer ilaçlarınızı ne zaman alacağınızdan emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Yan etkiler

Mide / karın bölgesinde bulantı, şişkinlik veya dolgunluk hissi çok yaygındır. Mide / karın krampları, kusma ve anal tahriş daha seyrek görülür. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusmuk, göğüs ağrısı, bayılma, hızlı / düzensiz kalp atışı, ani nefes darlığı, şiddetli veya kalıcı mide / karın ağrısı, kanlı dışkı, rektal kanama, nöbet, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

PEG ile elektrolit almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli mide / bağırsak problemleri (toksik kolit, tıkanma, ülseratif kolit gibi), yutma güçlüğü (zayıf öğürme refleksi, aspirasyon gibi), kolayca kusma öyküsü / sıklıkla kalp problemleri (kalp yetmezliği, düzensiz kalp atışı, EKG’de QT uzaması gibi), böbrek problemleri, nöbet bozukluğu, mineral dengesizlikleri (kandaki düşük sodyum seviyesi gibi).

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Advertisement

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle dehidrasyona karşı daha duyarlı olabilir. Bebekler için oda sıcaklığı çözümü daha iyidir. 2 yaşından küçük çocukların yemek yememeleri nedeniyle kan şekerinin düşmesi olasılığı daha yüksek olabilir. Çocuğunuzda titreme, alışılmadık uyku hali, anormal / uzun süreli ağlama gibi düşük kan şekeri belirtileri fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply