Goncourt Kardeşler Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Fransız edebiyatının tanınmış yazarlarından olan Goncourt Kardeşler ile ilgili olarak hayatları ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Edmond de Goncourt (1822-1896) ile Jules de Goncourt ( 1830 -1870) Fransız edebiyatının tanınmış yazarlarındandır. XIX. yüzyıl Fransız romancılığında esaslı bir değişiklik yapabilmek için uğraşan iki kardeş, pek önemli eserler verememekle beraber, roman tekniği üzerinde yaptıkları çalışmalarla ün kazandılar.

Goncourt Kardeşler

Goncourt Kardeşler’e göre roman, bir resim galerisini andırmalıydı. Okur, roman kahramanlarının ruh hallerini anlatan uzun yazılar yerine, olayları anlatan kısa bölümler okumalıydı. Goncourt kardeşler, romanlarında o zamana kadar alışılmış olan Fransızca’dan daha değişik bir dil kullanmışlar, yeni bir yazı dilinin ortaya çıkmasını sağlamışlardır.

Edmond de Goncourt, ölümünden önce bütün malını mülkünü yeni kurulacak bir akademiye bağışlamıştı. Akademinin kurulması işiyle devrin tanınmış romancısı Alphonse Daudet uğraştı. Akademi kurulduktan sonra her yıl en güzel romanı yazan romancıya verilmşk üzere 5.000 franklık bir de para ayrıldı. İlk jüriyi, Edmond de Goncourt’un vasiyetnamesine uyarak seçmişlerdi. Goncourt Edebiyat Ödülünü kazanan roman her yıl Fransız edebiyat hayatında önemli bir yer alır.

Advertisement

Leave A Reply