Google Kopya İçerikli Web Siteleri İçin Algoritmasını Değiştirdi

0
Advertisement

Google arama motoru ana arama algoritmasında değişikliğe giderek Google Arama sonuçlarının kalitesini arttırdığını duyurdu.

Google Arama

Kaynak : Pixabay.com

Bu hareket içerik hırsızı web siteleri için yapılmış durumda. nkfu.com olarak bizimde başımıza dert olan birçok kopyala yapıştır sitenin bu algoritma değişikliği sonrası ya tamamen trafiklerinin kesilmesi ya da önemli derecede azaltılması bekleniyor.

Google temel amacını düşük kaliteli ancak çok fazla sayıda metin içerik barındıran ve genelde kimseye yararı olmayan web sitelerine giden trafiğin durdurulması olarak açıklıyor. Bu da orjinal içeriğe sahip web siteleri için gerçekten büyük bir avantaj olacak anlamına geliyor.

Özellikle hiçbir emek harcamadan kopya içeriğe sahip ancak dolu bir içeriği var gözüken sitelerin zaman içerisinde arama sonuçlarında diplere çekilmesi amaçlanıyor. Umarız google yeni algoritması ile bunu başarır.

Google Logo

Kaynak : Pixabay.com

Google şu anda sadece ABD içerisinde yeni algoritmasını devreye aldı. Pek çok sitenin sırlaması değişirken arama sonuçlarının %11.8’inin etkileneceğini açıkladı. Tabi kurunun yanında yaş da yanacak gibi gözüküyor. Sonuçta algoritmanın azizliğine uğrayacak web sitelerinin de olmasının kaçınılmaz olduğu Google açıklaması sonrası sıkça dillendirilen bir korku.

Google algoritma değişikliğinin global olarak yansımalarını görebilmek için bir miktar daha bekleyeceğiz. Ancak kopya içerik web siteleri ile içerik olmayan SEO kullanarak ön sırlarda çıkan sahte web sitelerinin sürekli olarak Google a şikayet etmekten hem webmasterların hem de normal kullanıcıların vazgeçmemeleri gerekmektedir.

Advertisement

Leave A Reply